Ana SayfaGündemTCMB, TL Uzlaşmalı Vadeli Döviz Alım İşlemlerine İlişkin Detayları Açıkladı!

TCMB, TL Uzlaşmalı Vadeli Döviz Alım İşlemlerine İlişkin Detayları Açıkladı!
T

-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bankalara göndermiş olduğu yazıda Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz alımı kapsamındaki detayları açıkladı.

Açıklamalar göre, işlemlerinde vadesinde Türk Lirası ile döviz tutarlarının karşılıklı değişimleri yapılmayacak. Bunun yerine tutarlar Türk Lirası olarak netleştirilecek olup,netleştirme tarihleri ise bankalara yahut bankalardan vade tarihinde kur farkından meydana gelen farkın ödenmesi ya da tahsil edilmesi şeklinde yapılacak. Kur farkının hesaplamasında ise vade tarihinde duyurulan TCMB gösterge niteliğindeki döviz alış kuru kullanılacak.

Yapılan açıklamada, söz konusu işlemler geleneksel yani çoklu fiyat ihale yöntemi ile gerçekleşecek. Bankalar vade süresi boyunca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası nezdinde, ihalede kazanmış oldukları döviz miktarının yüzde 2,5 oranında teminat bulundurulacağı açıklandı. Ayrıca işlemlerin ve teminatların değerleri ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası gösterge niteliğindeki döviz satış kuru kullanılarak günlük bazda belirlenecek.  Fiyat ve kur hareketleri gibi sebeplerden ötürü ilave teminat istenebileceğine değinilen açıklamada, ihalelere döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkisi olan bankaların katılım gösterebileceği ifade edildi.

Tekliflerde bulunacak fiyatın yani kurun tamı ile tamın yüz binde biri ve bunun katları olacak şekilde tanımlanacağı belirtilen açıklamada, işlem teklifi değerinin ise minimum 1 milyon dolar değerinde olacağını, her bir bankanın ihale verebileceği azami teklif miktarının ise toplam ihale değerinin yüzde 20’sine tekabül edeceği ve bunun yüzde 20 ile sınırlı olacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci, pazartesi günü reel sektörünün kur riskine karşı yeni bir ürün üzerinde çalışmalarının bulunduğunu söylemişti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol