Tüketici Hakem Heyetlerinde Limit 6.000 TL’ye Çıkıyor!

0

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerinin tekrardan düzenlemesi ile ilgili açıklama yaptı.

Tüketici hakem heyetlerine 3.610 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda başvuru gerçekleşebildiğini söyleyen Bakan Tüfenkci, bahse konu limitin 6.000 TL‘ye kadar çıkacağını açıkladı.

2015 yılı ve sonraki yıllarda tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuru sayısında düşüş gözlemlendiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, bazı tüketici hakem heyetlerinde kanuna uygun kararların alınamaması, raportörlerin devamlı olarak değişmesi, yapılan başvuruların hukuka uygun şekilde incelenmemesi, alınan kararlarda belli bir kalıbın olmaları kapsamında tüketicilerin mağdur olduğunu söyledi.

Tüketici hakem heyetlerinde yanlış alınan kararlara yapılan itirazlarda, alınan kararların mahkemeler tarafından bozulması neticesinde vatandaşların icra masrafları ya da avukatlık vekalet ücreti ödemek mecburiyetinde kaldıklarını söyleyen Bakan Tüfenkci, Tüketici hakem heyetlerinin işlem yoğunluğu, usul ekonomisi ve benzeri gibi hususlardan kaynaklanan sebeplerden ötürü tekrardan düzenlenme yapılması kapsamında karar alındığını söyledi.

Yapılacak çalışmalar neticesinde ilk olarak TÜBİS için yeniden yapılandırma yapacaklarını söyleyen Bakan Tüfenkci, ilk olarak tüketici hakem heyetlerinin iş ve işlemlerinde kullanmış oldukları çevrimiçi sistem olaran TÜBİS’in bütün tüketici hakem heyetleri tarafından etkin bir şekilde kullanabilir hale gelmesi için çalışmalara hız verildiğini söyledi.

İki Ayrı Taslak Hazırlanıyor

1000’den fazla tüketici hakem heyetlerinin, şikayet sayıları ve coğrafi konumları baza alınarak merkez veya yakın ilçelerde merkezler oluşturmak kapsamında bir araya getirilmesi için iki ayrı taslak çalışmalarının olduğunu söyleyen Tüfenkci, yapılan çalışmaların tüketici hakem heyetlerinin kapatılması demek olmadığını söyledi. Yapılan çalışmalar ile birlikte tüketici hakem heyetlerinin daha güçlü hale getirilecek tüketici başvurularında karar mercilerinin değiştirileceğini söyleyen Tüfenkci, düzenlemenin çok kısa bir dönemde hazır olacağını söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın