Ana SayfaGündemTüketici Hakem Heyetlerinde Limit 6.000 TL'ye Çıkıyor!

Tüketici Hakem Heyetlerinde Limit 6.000 TL’ye Çıkıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerinin tekrardan düzenlemesi ile ilgili açıklama yaptı.

Tüketici hakem heyetlerine 3.610 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda başvuru gerçekleşebildiğini söyleyen Bakan Tüfenkci, bahse konu limitin 6.000 TL‘ye kadar çıkacağını açıkladı.

2015 yılı ve sonraki yıllarda tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuru sayısında düşüş gözlemlendiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, bazı tüketici hakem heyetlerinde kanuna uygun kararların alınamaması, raportörlerin devamlı olarak değişmesi, yapılan başvuruların hukuka uygun şekilde incelenmemesi, alınan kararlarda belli bir kalıbın olmaları kapsamında tüketicilerin mağdur olduğunu söyledi.

Tüketici hakem heyetlerinde yanlış alınan kararlara yapılan itirazlarda, alınan kararların mahkemeler tarafından bozulması neticesinde vatandaşların icra masrafları ya da avukatlık vekalet ücreti ödemek mecburiyetinde kaldıklarını söyleyen Bakan Tüfenkci, Tüketici hakem heyetlerinin işlem yoğunluğu, usul ekonomisi ve benzeri gibi hususlardan kaynaklanan sebeplerden ötürü tekrardan düzenlenme yapılması kapsamında karar alındığını söyledi.

Yapılacak çalışmalar neticesinde ilk olarak TÜBİS için yeniden yapılandırma yapacaklarını söyleyen Bakan Tüfenkci, ilk olarak tüketici hakem heyetlerinin iş ve işlemlerinde kullanmış oldukları çevrimiçi sistem olaran TÜBİS’in bütün tüketici hakem heyetleri tarafından etkin bir şekilde kullanabilir hale gelmesi için çalışmalara hız verildiğini söyledi.

İki Ayrı Taslak Hazırlanıyor

1000’den fazla tüketici hakem heyetlerinin, şikayet sayıları ve coğrafi konumları baza alınarak merkez veya yakın ilçelerde merkezler oluşturmak kapsamında bir araya getirilmesi için iki ayrı taslak çalışmalarının olduğunu söyleyen Tüfenkci, yapılan çalışmaların tüketici hakem heyetlerinin kapatılması demek olmadığını söyledi. Yapılan çalışmalar ile birlikte tüketici hakem heyetlerinin daha güçlü hale getirilecek tüketici başvurularında karar mercilerinin değiştirileceğini söyleyen Tüfenkci, düzenlemenin çok kısa bir dönemde hazır olacağını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.