Rekabet Kurumu 7 Bankaya Ceza Verdi!

0

Rekabet Kurumu 2016 yılında başlattığı soruşturma kapsamında 7 bankayı kartel oluşturmakla suçlanması gündem haberleri arasında dikkat çekti. 

7 Banka Kartel Oluşturmaktan Suçlu Bulundu

2016 yılında Bank of Tokyo Mitsubishi tarafından “Pişmanım” konulu Rekabet Kurumu’na yaptığı başvuru ile başlatılan ve dünya genelinde 13 bankayı içine alan soruşturmada görevli heyet tarafından 7 bankanın kartel oluşturduğuna karar verildi. Rekabet Kurumu tarafından suçlu bulunan 7 banka ile ilgili karar 29 Kasım 2017 tarihinde açıklanacak.

Soruşturma 2016 yılında Japon bankalarından olan Bank of Tokyo Mitsubishi tarafından Rekabet Kurumu’na yapılan bir başvuru ile başlatılmıştı. Bank of Tokyo Mitsubishi başvurusunda, Türk şirketlerine kullandırdıkları kredilerde 12 banka ile rekabeti ihlal ettiklerini tespit ettiklerini, bundan pişman olduklarını, gerekenin yapılmasını talep etmişti.

Rekabet Kurumu Soruşturma Başlatmıştı

Rekabet Kurumu tarafından bu başvuru üzerine gerekli incelemeler yapılmış ve kurumsal müşterilere kredi veren bu bankaların rekabete aykırı davranıp davranmadığının tespit edilmesi amacıyla 2016 yılının nisan ayında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada görev alan heyet 2008 – 2014 yılları arasında devi firmaların, Türkiye’den de Turkcell, Türk Telekom, Avea, Vestel, Net Holding, Tüpraş, Ülker’in de olduğu büyük firmalara kullandırılan sendikasyon kredilerini yüksek faiz uygulanıp uygulanmadığı ve vadeleri ile ilgili mercek altına aldı, bahsi geçen firmalarla temasa geçti.

7 Bankaya Ceza Verilmesini İstedi

Rekabet Kurumu’nun görevli heyeti tarafında yapılan incelemeler sonucunda 7 bankaya kartel oluşturarak rekabete aykırı davrandıkları gerekçesiyle cirolarının yüzde 2 – 4 oranlarında ceza verilmesini istedi. Heyet ayrıca Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Turkey’in cezasının kaldırılması ile ilgili kanaatini de bildirdi. Soruşturmaya konu olan diğer 5 bankanın rekabeti ihlal ettiklerime dair bir bilgiye ulaşılmadığını da bildirdi. Geçtiğimiz günlerde 13 bankadan sözlü savunma isteyen Rekabet Kurumu heyeti, 7 bankanın avukatları ve diğer temsilcileri de bankalarının kartel oluşturduğu ile ilgili bir delil olmadığını, ceza almaları halinde yurtdışından Türkiye’ye sağlanacak olan sendikasyon kredilerinin riske edilmiş olacağını söylediler.

Rekabet Kurumu Hangi Bankaları Suçlu Buldu?

Rekabet Kurumu’nun rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle ceza verilmesini istediği bankalar Deutshe Bank, Citibank, ING Bank, JP Morgan Türkiye, Merrill Lynch, RoyalBank ve Sumitomo Mitsui Banking olurken, yapılan soruşturmada rekabet ihlaline rastlanmayan bankalar ise HSBC, Standard Chartered, Societe Generale, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve UBS olduğu bildirildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın