Şimşek: AB ile İlişkiler Kopuyor Dendiği An Asıl Hedef Türkiye Ekonomisi!

0

Kanal 7’de programa katılan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hem dünya hem de Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Avrupa Birliği’nin 2018 bütçesinde ülkemiz için öngörülen fonlarında 105 milyon avro değerinde kesintiye gidilmesi konusunda karar kılındığının anımsatılması üzerine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bunun bir şey olmadığını, haber etkisinin çok kötü olduğunu ancak kendisinin anlamlı olmadığını, ülkemizin gelecek yıl içerisinde çok yüksek olasılıkla küresel sisteminden en az 210 milyon dolar değerinde kaynak bulacağını, bu rakamın ise 180 milyar avroya tekabül ettiğini, 180 milyon avronun içinde yer alan 105 milyon avrodan bahsedildiğini söyledi.

Şimşek: Avrupa’dan Gelen Kaynağa Sırt Dayamadık

Türkiye’nin hiç bir zaman ve dönemde Avrupa’dan gelen kaynağa ve yardıma sırtını dönmediğini söyleyen Şimşek, böyle bir beklentisinin olmadığını söyledi. Türkiye’nin bugüne kadar uluslararası piyasalarda gerek hakkımızla gerek saygınlığımızla gerekse şirketler ve Hazine’nin ortaya koymuş olduğu performans ile kaynak noktasında herhangi bir sorun meydana gelmediğini söyleyen Şimşek, söz konusu haberlerin spekülatif niteliğinde olduğunu, bunun ortam ile uyumlu bulunduğunu ve kendilerini çok fazla etkilediğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğunu vurgulayan Şimşek, ülkemizin en fazla direkt olarak yatırım aldığı, en fazla turistin ziyaret ettiği, en fazla finansmanın ve desteğin sağlandığı bölgenin Avrupa Birliği olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği ile ilişkilerin koptuğuna dair söylemlerin çıkmasında asıl hedefin Avrupa Birliği ile olan ilişkiler olmadığını söyleyen Şimşek, hedefin Türkiye ve Türkiye ekonomisi olduğunu ifade etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın