TÜİK Açıkladı: Sanayi Çalışanın Maaşı Daha Fazla Yükseldi!

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, sanayi sektöründe brüt ücret – maaş endeksi, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13,7 oranında artış gösterdi. Ticaret ve hizmet alanındaki aynı endeksin artışı ise yüzde 9,9 oranında gerçekleştiğini ifade eden Türkiye İstatistik Kurumu, bu durumda sanayide çalışan kişilerin daha fazla zam aldığını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılı üçüncü çeyrek verilerini yayınlamaya devam ediyor. Sanayi İşgücü Girdi Endeksleri ve Ticaret ve Hizmet Endeksleri raporunu yayınlayan kurum, takvim etkisinden arındırılmış, sanayide brüt ücret – maaş endeksinin üçüncü çeyrek döneminde, bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 13,7 oranında artış gösterdiğini, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayide brüt ücret maaş endeksinin ise bir önceki çeyreğe oranla yüzde 2,7 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Sanayi Çalışanı Daha Fazla Zam Almış!

Aynı dönem içerisinde ticaret ve hizmet brüt ücret – maaş endeksi, takvim etkisinden arındırılmış hali ile 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 9,9 oranında artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre de bir önceki çeyreğe oranla yüzde 2,2 oranında artış kaydetmiş oldu.

Hazırlanan raporda takvim etkisinden arındırılmış sanayi istihdam endeksinin, bir önceki yıla göre yüzde 1,1 oranında arttığı, takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış sanayi istihdam endeksinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,4 oranında artış sağladığı ifade edilirken, aynı zamanda sanayide çalışılan saat endeksi için de gerekli arındırmalar yapılarak bir önceki yıla göre yüzde 1,6 oranında, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 0,2 oranında artış sağladığı ifade edildi. Ciro endeksi, bir önceki yıla göre yüzde 19,1 oranında artış sağlarken, bir önceki çeyreğe göre yaşanan artış yüzde 3,8 oranında gerçekleşti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın