Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre bazı şehirlerde çiftçilere yapılan fark ödemesi desteği kaldırıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bugün Resmi Gazete’de “Tarımsal Sulamaya İlişkin Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2017 Ekilişine Ait Fark Ödemesi Desteklemesi Yapılmamasına İlişkin Uygulama Tebliği” yayınlandı. Bu tebliğ ile birlikte tarımsal sulama ile alakalı elektrik borcu bulunan, yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamına girmekte olan Türkiye’nin 6 şehrinde yer alan çiftçiler, borçlarını ödeyeceği süreye kadar 2017 ekilişine ait fark ödemesine konu ürünler için alacağı fark desteklerinden faydalanamayacaklar.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre, yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamında yer alan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak için tarımsal sulama için kullanılan elektrikten dolayı oluşan borç sahibi çiftçilere, 2017 yılı ekiliş fark ödemeleri için bloke koyulma kararı alındı. Fark ödemesi desteklerine bloke konulması aşamasında, çiftçilerin satın alacakları üretim destekleme hak edişi aşamasında, çiftçilerin şirketin borcunu ödeyerek, bu ödemeyi bankaya bildirmesi gerekecek. Bildirim yapan çiftçilere destek sunulacak iken, borcunu ödemeyen çiftçilere sunulan destekler blokeli olarak kalacak.

Çiftçiler, aynı zamanda alacakları desteklerden kesinti yapılarak, borcun elektrik dağıtım şirketine ait hesaba aktarılmasını da talep edebilecek. Düzenlenecek olan muvafakatnameye göre, çiftçinin sahip olduğu borç kadar olan tutar, elektrik dağıtım şirketinin hesabına aktarılacak. Aktarım sonrasında kalan bir bakiye olması halinde de bu tutar çiftçiye ödenecek. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın