QNB Finansbank, Bankacılık Sektörünün Ortalamasının Üzerinde Büyüme Gösterdi!

Basına açıklamalarda bulunan QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, 2017 yılındaki Türk Bankacılık Sektörü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bankacılık sektörünün 2017 yılının ocak ile eylül dönemleri arasında yüzde 14,5 oranında büyüme performansı gösterdiğini söyleyen Tan, tüzel kredilerde yüzde 16 oranında büyüme görüldüğünü, 2016 yılındaki büyüme performansının bu sene yakalandığını, yıl sonunda geçen yılın büyümesinin de üzerine çıkılacağını öngördüklerini söyledi.

QNB Finansbank Tüzel Kredilerin Büyümesi Sektörün Ortalamasının 2 Katından Fazla!

Bu yılın Türk Bankacılık sektörünün büyümesi için çok önemli bir yıl olduğunu ifade eden Tan, çok sayıda bankanın 2017 3. çeyrek dönemdeki büyümelerinde artış meydana geldiğini, bunun ülkemizde bankacılık sektörünün hızlı bir şekilde gelişme gösterdiğinin bir göstergesi olduğunu, QNB Finansbank’ın ilk 9 aylık dönemde yüzde 26 oranında büyüme gösterdiğini, bu büyüme oranının sektörün ortalamasının üzerinde olduğunu, QNB Finansbank’ın tüzel kredilerinde ise yüzde 34 oranında bir büyüme görüldüğünü, bu oranın ise diğer sektörünün ortalamasının 2 katından da büyük olduğunu söyledi.

Sorunlu Kredilerde Küresel Konumda İyiyiz

Türk bankacılık sektörünün aynı zaman sorunlu krediler kapsamında hem dünya hem de Avrupa standartlarına göre çok iyi bir yerde olduğunu söyleyen Tan, bu dönemde takipteki kredi oranının yüzde 3,2 seviyesinde bulunduğunu, söz konusu oranın Avrupa’nın çok fazla altında olduğunu söyledi.

Ekonomik bazda değerlendirme yapıldığında 2017’ye Türkiye’nin çok hızlı başlamadığını söyleyen Tan, Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi bu yılın ilk çeyrek döneminde ekonomik aktiviteyi destekleyen adımların atıldığını,  bankacılık sektörünün kredi büyüklüğünün bugün itibari ile ortalama 2 trilyon olduğunu, bu tutarın tüzel kredilere ait olan kısmının 1,5 trilyon olduğunu söyledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.