Bankacılık Sektörü Nereye Gidiyor? Türkiye’de Son 1 Yılda 327 Banka Şubesi Kapandı!

0

Türkiye Bankalar Birliği tarafından paylaşılan verilere göz atıldığında 2016 Eylül ayı ile 2017 Eylül ayı arasındaki süreçte 327 adet banka şubesi kapatılırken, tam 2 bin 655 bankacı da işsiz kaldı!

Son zamanlarda istihdam alanında yaşanan hareketlilik, ne yazık ki bankacılık sektörünü etkilememiş gibi gözüküyor. Sektörün sürekli olarak büyüme katetmesi, elde edilen kâr oranlarının her çeyrek yükselmesi gibi olumlu sonuçlar sürekli olarak dile getirilirken, son 1 yıl içerisinde kapanan 327 adet banka şubesi ve işsiz kalan 2 bin 655 adet bankacı da sektörün gidişatı hakkında farklı bir veri ortaya çıkartıyor. Tarih aralığı 2015 yılının Eylül ayına kadar uzatıldığına ise ortaya çıkan tablo daha kötü bir hal alıyor. Son 2 yıl içerisinde kapatılan banka şubesi sayısı 622’ye kadar çıkarken, işsiz kalan bankacı sayısı da 6 bin 541 kişi olarak ortaya çıkıyor.

İşte En Fazla Şube Kapatan ve Şube Açan Bankalar:

2017 yılı Eylül ayı itibariyle Türkiye genelinde 49 adet bankanın 10 bin 658 adet şubesi ile faaliyette olduğunu belirten Türkiye Bankalar Birliği verileri, bu rakamın 1 yıl önce 10 bin 985 adet şube, iki yıl önce de 11 bin 280 adet şube olduğunu, en fazla şube kapatan bankanın da 102 şube kapatan HSBC bankası olduğunu belirtiyor. İkinci sırada 77 şubesinin kapanışını veren Yapı Kredi Bankası yer alırken, 57 şube kapatan Akbank’ta şube kapatan bankalar arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Şube açılışı konusunda ise birinci sırada son 1 yıllık süreçte 10 adet yeni şube açan Fibabanka yer alırken, ikinci sırada 8 yeni şube açan Halkbank, üçüncü sırada ise 7’şer adet yeni şube açan Denizbank ve Eximbank yer alıyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın