Ana SayfaGündemBankacılık Sektörü Nereye Gidiyor? Türkiye’de Son 1 Yılda 327 Banka Şubesi Kapandı!

Bankacılık Sektörü Nereye Gidiyor? Türkiye’de Son 1 Yılda 327 Banka Şubesi Kapandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Bankalar Birliği tarafından paylaşılan verilere göz atıldığında 2016 Eylül ayı ile 2017 Eylül ayı arasındaki süreçte 327 adet banka şubesi kapatılırken, tam 2 bin 655 bankacı da işsiz kaldı!

Son zamanlarda istihdam alanında yaşanan hareketlilik, ne yazık ki bankacılık sektörünü etkilememiş gibi gözüküyor. Sektörün sürekli olarak büyüme katetmesi, elde edilen kâr oranlarının her çeyrek yükselmesi gibi olumlu sonuçlar sürekli olarak dile getirilirken, son 1 yıl içerisinde kapanan 327 adet banka şubesi ve işsiz kalan 2 bin 655 adet bankacı da sektörün gidişatı hakkında farklı bir veri ortaya çıkartıyor. Tarih aralığı 2015 yılının Eylül ayına kadar uzatıldığına ise ortaya çıkan tablo daha kötü bir hal alıyor. Son 2 yıl içerisinde kapatılan banka şubesi sayısı 622’ye kadar çıkarken, işsiz kalan bankacı sayısı da 6 bin 541 kişi olarak ortaya çıkıyor.

İşte En Fazla Şube Kapatan ve Şube Açan Bankalar:

2017 yılı Eylül ayı itibariyle Türkiye genelinde 49 adet bankanın 10 bin 658 adet şubesi ile faaliyette olduğunu belirten Türkiye Bankalar Birliği verileri, bu rakamın 1 yıl önce 10 bin 985 adet şube, iki yıl önce de 11 bin 280 adet şube olduğunu, en fazla şube kapatan bankanın da 102 şube kapatan HSBC bankası olduğunu belirtiyor. İkinci sırada 77 şubesinin kapanışını veren Yapı Kredi Bankası yer alırken, 57 şube kapatan Akbank’ta şube kapatan bankalar arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Şube açılışı konusunda ise birinci sırada son 1 yıllık süreçte 10 adet yeni şube açan Fibabanka yer alırken, ikinci sırada 8 yeni şube açan Halkbank, üçüncü sırada ise 7’şer adet yeni şube açan Denizbank ve Eximbank yer alıyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.