Ana SayfaGündemÇağrı Merkezlerinin İstihdam Rakamı 100 Bini Geçti!

Çağrı Merkezlerinin İstihdam Rakamı 100 Bini Geçti!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Çağrı Merkezleri Derneği tarafından 2017 yılında Türkiye Çağrı Merkezi Sektörü’ne ait pazar verileri açıklandı. Açıklanan raporda 2017 yılında yüzde 13,3’lük bir büyümenin yakalandığı, sektör değerinin 5,1 milyar Türk Lirası’na ulaştığı ifade edildi.

Çağrı Merkezleri Derneği tarafından açıklanan 2017 Türkiye Çağrı Merkezi Sektörü Pazar Verileri’ne göre çağrı merkezi sektöründe bir önceki yıl 85 bin olan istihdam rakamı, bu yıl 91 bin kişiye ulaşarak yüzde 7’lik bir büyüme gösterdi. Bu rakamın içerisine takım lideri pozisyonu, idari kadro pozisyonu ve yönetici pozisyonunda görev alan personellerin de dahil olması ile rakamın 105 bine kadar ulaştığı ifade ediliyor.

En Çok İstihdam Telekomünikasyondan!

İstihdamın yüzde 23’lük kısmı telekomünikasyon alanında hizmet veren çağrı merkezleri tarafından oluşurken, ikinci sırada yüzde 17 ile bankacılık sektörü ve finans sektörü, yüzde 13 ile tüketim ürünleri sektörü, yüzde 12 ile eğlence ve medya sektörleri, yüzde 7 ile de perakende sektörü oluşturuyor. Yüzde 44’ü üç büyük şehirde yer alan çağrı merkezi kadrolarında İstanbul tüm istihdamın yüzde 39’unu sağlarken, bu oran Ankara’da yüzde 12, İzmir’de yüzde 5 oldu.

Arama Sayısı 2,5 Milyara Ulaştı

Geçtiğimiz yıl 2,2 milyar adet olan gelen ve giden arama sayısı, bu yıl 2,5 milyar aramaya kadar yükselirken, gelen aramaların yüzde 59’luk kısmı hizmet ve ürün bilgisi almak için, yüzde 14’lük kısmı teknik destek sağlamak için, yüzde 7’si sipariş vermek ve satın alma yapmak için, yüzde 4’ü şikayet gerçekleştirmek için yapıldığı, yüzde 67’lik çağrı merkezinin de sosyal medya platformları ile entegre bir şekilde çalıştığı ifade edildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.