Ana SayfaGündemBasel III Bankacılık Sistemi Reformu Onaylandı!

Basel III Bankacılık Sistemi Reformu Onaylandı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Avrupa Merkez Bankası Mario Draghi, Basel III adı verilen reformların, bankacılık sistemi açısından sahip olduğu önemi anlattı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, hazırlanan Basel III reformlarının bankacılık sistemi için olan önemini aktararak, bu reformların onaylanmasının, bankacılık sistemlerinde sermaye açısından daha çok güvenilir bir ortam yaratmayı sağlayacak önemli bir aşama olduğunu ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası Genel Merkezi’nde Basel Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Komitesi Başkanı Stefan Ingvas, Basel Komitesi Sekreteri William Coen ile Basel III reformlarının onaylanması hakkında basın toplantısı düzenleyen Draghi, bu toplantıda yaptığı konuşmasında bankaların sahip oldukları para politikaları ile ilgili alınacak tedbirlere değinmedi.

Reformlar 2022’de Uygulanmaya Başlanacak

Basel III reformlarının odak noktasının, düzenleyici çerçeve ve belirsizlik ortamını azaltmak olduğunu ifade eden Draghi, GHOS’nin onayladığı reform paketinin, finansal krizlerin ortaya çıkması sonrasında başladığını, düzenleyici çerçevenin küresel reformunu da tamamlayıcı özellik taşıdığını ifade etti. Basel III reformlarının sadece bir aşama olduğunu dile getiren Draghi, sermaye çerçevesinde bankacılık sistemlerinin güvenilirliğinin çoğaltılması adına yapılacak daha çok şeyin olduğunu, alınan bu reform kararlarının, her ülke için kendi kanunlarını baz alarak onaylanmasına tabii olduğunu ifade ederken, 2022 yılında bu reformların uygulamaya konulacağını aktardı.

Onaylanan Basel III Reformları hakkında görüşlerini bildiren Ingves; bu reformlar sayesinde risk ağırlıklı varlıkların sahip olduğu aşırı değişkenliğin azaltılabileceğini, bankaların riske dayalı sermaye oranlarının da karşılaştırılarak şeffaflığının ve geliştiriciliğinin yükseltileceğini dile getirdi. Basel III ile gelen standartların uygulanması konusuna önem verdiklerini dile getiren Ingves, devam eden aşamada bu standartların global düzeyde, sürekli olarak uygulanmasını sağlama aşamasında çalışmalar yapılacağını, Basel Komitesi’nin bu standartların uygulanmaya sokulması aşamasını yakından takip edeceğini ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...