Basel III Bankacılık Sistemi Reformu Onaylandı!

0

Avrupa Merkez Bankası Mario Draghi, Basel III adı verilen reformların, bankacılık sistemi açısından sahip olduğu önemi anlattı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, hazırlanan Basel III reformlarının bankacılık sistemi için olan önemini aktararak, bu reformların onaylanmasının, bankacılık sistemlerinde sermaye açısından daha çok güvenilir bir ortam yaratmayı sağlayacak önemli bir aşama olduğunu ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası Genel Merkezi’nde Basel Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Komitesi Başkanı Stefan Ingvas, Basel Komitesi Sekreteri William Coen ile Basel III reformlarının onaylanması hakkında basın toplantısı düzenleyen Draghi, bu toplantıda yaptığı konuşmasında bankaların sahip oldukları para politikaları ile ilgili alınacak tedbirlere değinmedi.

Reformlar 2022’de Uygulanmaya Başlanacak

Basel III reformlarının odak noktasının, düzenleyici çerçeve ve belirsizlik ortamını azaltmak olduğunu ifade eden Draghi, GHOS’nin onayladığı reform paketinin, finansal krizlerin ortaya çıkması sonrasında başladığını, düzenleyici çerçevenin küresel reformunu da tamamlayıcı özellik taşıdığını ifade etti. Basel III reformlarının sadece bir aşama olduğunu dile getiren Draghi, sermaye çerçevesinde bankacılık sistemlerinin güvenilirliğinin çoğaltılması adına yapılacak daha çok şeyin olduğunu, alınan bu reform kararlarının, her ülke için kendi kanunlarını baz alarak onaylanmasına tabii olduğunu ifade ederken, 2022 yılında bu reformların uygulamaya konulacağını aktardı.

Onaylanan Basel III Reformları hakkında görüşlerini bildiren Ingves; bu reformlar sayesinde risk ağırlıklı varlıkların sahip olduğu aşırı değişkenliğin azaltılabileceğini, bankaların riske dayalı sermaye oranlarının da karşılaştırılarak şeffaflığının ve geliştiriciliğinin yükseltileceğini dile getirdi. Basel III ile gelen standartların uygulanması konusuna önem verdiklerini dile getiren Ingves, devam eden aşamada bu standartların global düzeyde, sürekli olarak uygulanmasını sağlama aşamasında çalışmalar yapılacağını, Basel Komitesi’nin bu standartların uygulanmaya sokulması aşamasını yakından takip edeceğini ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın