Ana SayfaEkonomiTİM Başkanı Büyükekşi: 15 Yılda 4. Büyük İhracat Katkısını Yakaladık!

TİM Başkanı Büyükekşi: 15 Yılda 4. Büyük İhracat Katkısını Yakaladık!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu yılın 3. çeyrek dönemine ait büyüme verileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İhracatın büyüme olan katkısının 3,4 puan olduğunu söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, kendilerinin bu sene için ihracat yılı olacağını söylediklerini, söylenenler gerçekleştiğini, ihracat ailesinin bundan daha fazlasını istediğini söyledi.

Açıklanan rakamların G20 ve OECD’de Türkiye’nin lider konumunda olmasına katkı sağlayacağını söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, söz konusu büyüme hızı verilerinin hem kendilerinin hem de çok sayıda kurumun tahminlerinin çok üstünde geldiğini, 2017 yılının yalnızca ihracatta değil aynı zamanda da ekonomi için de atılım yılı olduğunu, söz konusu başarılarda hem hükümetin hem de sanayici ve ihracatçıların paylarının çok yüksek olduğunu söyledi.

Söz konusu büyüme rakamının 2011 yılının 3. çeyrek döneminden bugüne kadar ulaşılan en yüksek rakam olduğunu söyleyen Büyükekşi, 2000 yılından bugüne kadar ulaşılan 6. çeyrek olduğunu, bu başarının hepimizin başarısı olduğunu söyledi.

Büyüme Rakamının 3,6 Puanı Yatırımlardan Geldi

Türkiye’nin büyüme verileri incelendiği zaman Hindistan ile Çin’i geride bıraktığını söyleyen Büyükeşi, yüzde 11,1 oranındaki büyüme rakamının 3,6 puanının yatırımlardan geldiğini, yatırımlarda meydana gelen artışın büyüme trendinin sadece bu dönem ile sınırlı kalmayıp son çeyrek döneminde ve 2018 yılında da sürdüreceğini tahmin ettiklerini, Ekonomi Bakanlığının verdiği teşviklerin 3. çeyrek dönemde çok net bir şekilde görüldüğünü, bunun ihracata da olumlu yönde etki ettiğini söyledi.

TİM Başkanı Büyükekşi: 15 Yılda 4. Büyük İhracat Katkısını Yakaladık!

İhracatın büyümeye olan katkısının 3,5 puan olduğunu ifade eden Büyükekşi, söz konusu rakamın son 5 yıllık dönemdeki en büyük rakam olduğunu, bunun büyümenin içte birinin ihracattan geldiği anlamına geldiğini, son 15 yıllık dönemde 4. büyük ihracat katkısını yakaladıklarını söyledi.

Net dış ticaretin büyüme olan katkı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Büyükekşi, net dış ticaretin büyümeye yüzde 0,3 oranında katkı verdiğini, 2017’nin ilk 9 aylık döneminde net dış ticaretin büyümeyi olumlu yönde etkilediğini, ancak ithalat kapsamında özellikle de nihai tüketime ilişkin olarak çok daha duyarlı olmamız gerektiğini söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,242TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...

Vakıf Katılım Arge Mühendisi Alımı Yapacak!

Vakıf Katılım Bankası tarafından yayımlanan banka iş ilanlarına göre İstanbul'da görevlendirilmek üzere Araştırma Geliştirme...

Bakan Bilgin’den EYT için Yeni Açıklama: Tüm Haklarını Toplu Alabilecekler!

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katılmış olduğu bir canlı yayın programında Emeklilikte...