Ana SayfaEkonomiTİM Başkanı Büyükekşi: 15 Yılda 4. Büyük İhracat Katkısını Yakaladık!

TİM Başkanı Büyükekşi: 15 Yılda 4. Büyük İhracat Katkısını Yakaladık!

-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu yılın 3. çeyrek dönemine ait büyüme verileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İhracatın büyüme olan katkısının 3,4 puan olduğunu söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, kendilerinin bu sene için ihracat yılı olacağını söylediklerini, söylenenler gerçekleştiğini, ihracat ailesinin bundan daha fazlasını istediğini söyledi.

Açıklanan rakamların G20 ve OECD’de Türkiye’nin lider konumunda olmasına katkı sağlayacağını söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, söz konusu büyüme hızı verilerinin hem kendilerinin hem de çok sayıda kurumun tahminlerinin çok üstünde geldiğini, 2017 yılının yalnızca ihracatta değil aynı zamanda da ekonomi için de atılım yılı olduğunu, söz konusu başarılarda hem hükümetin hem de sanayici ve ihracatçıların paylarının çok yüksek olduğunu söyledi.

Söz konusu büyüme rakamının 2011 yılının 3. çeyrek döneminden bugüne kadar ulaşılan en yüksek rakam olduğunu söyleyen Büyükekşi, 2000 yılından bugüne kadar ulaşılan 6. çeyrek olduğunu, bu başarının hepimizin başarısı olduğunu söyledi.

Büyüme Rakamının 3,6 Puanı Yatırımlardan Geldi

Türkiye’nin büyüme verileri incelendiği zaman Hindistan ile Çin’i geride bıraktığını söyleyen Büyükeşi, yüzde 11,1 oranındaki büyüme rakamının 3,6 puanının yatırımlardan geldiğini, yatırımlarda meydana gelen artışın büyüme trendinin sadece bu dönem ile sınırlı kalmayıp son çeyrek döneminde ve 2018 yılında da sürdüreceğini tahmin ettiklerini, Ekonomi Bakanlığının verdiği teşviklerin 3. çeyrek dönemde çok net bir şekilde görüldüğünü, bunun ihracata da olumlu yönde etki ettiğini söyledi.

TİM Başkanı Büyükekşi: 15 Yılda 4. Büyük İhracat Katkısını Yakaladık!

İhracatın büyümeye olan katkısının 3,5 puan olduğunu ifade eden Büyükekşi, söz konusu rakamın son 5 yıllık dönemdeki en büyük rakam olduğunu, bunun büyümenin içte birinin ihracattan geldiği anlamına geldiğini, son 15 yıllık dönemde 4. büyük ihracat katkısını yakaladıklarını söyledi.

Net dış ticaretin büyüme olan katkı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Büyükekşi, net dış ticaretin büyümeye yüzde 0,3 oranında katkı verdiğini, 2017’nin ilk 9 aylık döneminde net dış ticaretin büyümeyi olumlu yönde etkilediğini, ancak ithalat kapsamında özellikle de nihai tüketime ilişkin olarak çok daha duyarlı olmamız gerektiğini söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler