Çin Merkez Bankası Faiz Oranlarında FED’e Eşlik Etti!

0

Çin Merkez Bankası, Amerika Merkez Bankası tarafından alınan faiz artışı kararı sonrasında, ters repo faiz oranlarını yükseltti.

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, alınan bu kararın FED tarafından alınan faiz artışı kararı sonrasında normal bir piyasa reaksiyonu olduğu bilgisine yer verildi. Merkez Bankası tarafından atılan adımlarda faiz kararı ile birlikte ters repo faiz oranları yukarı yönlü çekilmiş oldu.

Çin Merkez Bankası’ndan 2017’nin 3. Faiz Artırımı!

Bu yıl içerisinde FED gibi üçüncü defa faiz artırımına giden Çin Merkez Bankası, alınan karar ile birlikte 7 gün vadeli ters repo faiz oranını yüzde 2,50 olarak, 28 gün vadeli ters repo faiz oranını yüzde 2,80 olarak belirlemiş oldu.

Çin Merkez Bankası, uyguladığı para politikalarında ters repo ihaleleri gerçekleştirerek, piyasalar için finansal sisteme nakit arzını gerçekleştirmiş oluyor. 7 gün vadeli repo faiz oranı ise, son dönemlerde Çin piyasalarında yeni defakto politika faiz oranı olarak ortaya çıktığı, ekonomistler tarafından sunulan bilgiler arasında yer alıyor.

Ters Repo Faiz Oranı Neden Yükseltildi?

Alınan bu faiz kararı hakkında açıklamalarda bulunan Çin Merkez Bankası yetkilileri, bu kararın FED tarafından alınan faiz artırımı kararı sonrasında normal bir reaksiyon olduğunu, faiz oranlarında yukarı yönlü olarak ayarlama yapılmasını, piyasalardaki arz ve talebi yansıttığını, faiz artırımı finansal kurumları aşırı kaldıraç kullanımı aşamasından ve kredilerde yaşanabilecek büyüme aşamasından koruyacağını, makro kaldıraç oranlarının da kontrol edilmesi aşamasında önemli bir yardım sunacağını ifade ediyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın