Ana SayfaGündemİş Gücüne Katılma Oranı ile İstihdam Arttı, İşsizlik Oranı Düştü!

İş Gücüne Katılma Oranı ile İstihdam Arttı, İşsizlik Oranı Düştü!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017’nin eylül dönemine ilişkin iş gücü istatistik verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, Türkiye’deki işsizlik oranı 2017 ve 2016’nın eylül dönemleri kıyaslamasında 0,7 puan değerinde düştü. Bu düşüş ile de işsizlik oranı yüzde 10,6 olarak açıklandı. Aynı dönemlerin kıyaslamasında işsiz sayısında 104.000’lik azalma görüldü ve bu azalma ile şuanda 3 milyon 419 bin işsiz mevcut.

Eylül döneminde tarım dışı işsiz oranı da yüzde 0,9 puan azaldı ve şuanda yüzde 12,8 seviyesinde. Aynı dönemde 15 ile 24 yaş grubundaki genç işsizlik oranı 0,1 puan değerinde artış oldu ve şuanda yüzde 20 seviyesinde. 15 ile 64 yaş arasındaki bireylerde işsizlik ise 0,8 puan azalarak yüzde 10,8 olarak açıklandı.

İstihdam Edilenler Arttı!

İstihdam edilenlerin sayısı incelendiği zaman ise yine aynı dönemlerin kıyaslamasında 1 milyon 233 bin kişilik artış söz konusu oldu. Bu artış ile istihdam edilenler 1 yılda 28 milyon 797 bin kişiye yükseldi. İstihdam oranı da artış göstererek yüzde 47,9’a ulaştı.

Söz konusu dönemde tarım sektöründe istihdam edenlerin sayısı 197 bin, tarım dışı sektörlerde istihdam edenlerin sayısı ise 1 milyon 36 bin yükseldi. İstihdam edilenlerin yüzde 20,3’lük kısmı tarım sektöründe olurken, yüzde 18,8’lik kısmı sanayi sektöründe, yüzde 7,7’lik kısmı inşaat sektöründe, yüzde 53,1’lik kısmı ise hizmetler sektöründe yer aldı.

İş Gücüne Katılma Oranı Yükseldi!

İş gücünün verilerine bakıldığı zaman ise 1 milyon 128 bin kişilik artış meydana geldi. Bu artış ile iş gücü 32 milyon 215 bin kişiye çıktı. İş gücüne katılma oranı ise 0,8 puan değerinde artarak yüzde 53,6’ya ulaştı. Erkeklerin iş gücüne katılma oranı yüzde 73,1, kadınların iş gücüne katılma oranı ise yüzde 34,5 olarak açıklandı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.