Ana SayfaGündemDünya Bankası Çin Ekonomisini Değerlendirdi! 2018'deki Büyüme Tahmini Sabit Tuttu!

Dünya Bankası Çin Ekonomisini Değerlendirdi! 2018’deki Büyüme Tahmini Sabit Tuttu!

-

Dünya Bankası, Çin’in 2017 yılındaki büyüme tahminini yükseltti.

Bireysel tüketim ile dış ticaretin sağladığı destek sebebi ile Dünya Bankası, Çin’in bu yıl içerisinde büyüme tahminini yüzde 6,7 seviyesinden yüzde 6,8 seviyesine çıkarttı. Ancak Banka, 2018 ile 2019 yılındaki gayri safi yurtiçi hasıla büyüme (GSYH) tahminlerini ise sabit tuttu. Bankanın Çin’in 2018 yılındaki GSYH beklentisi yüzde 6,4, 2019’daki GSYH beklentisi ise yüzde 6,3 olarak açıklandı.

Yapılan tahminlerdeki en büyük aşağı yönlü risk,  finans dışı sektörlerde artışa geçen kaldıraç etkisi le konut fiyatlarında devam eden belirsizlik olarak görülmekte.

Dünya Bankası, Çin ekonomisi için yaptığı güncelleme raporunda, son zamanlarda meydana gelen yavaşlamaya rağmen, kredilerin gayri safi yurtiçi hasılaya kıyasla daha hızlı büyüme gösterdiği, ödenmemiş banka kredilerinin bu yılın kasım döneminde gayri safi yurtiçi hasıla’nın yüzde 150’ne ulaştığını, söz konusu oranın ise 2009 yılının sonunda yüzde 103 olduğu belirtildi.

Çin Ekonomisi Beklenenden Daha Hızlı Büyüdü!

Çin ekonomisi 2017’nin ocak ile eylül dönemleri arasında beklenen tahminlerden çok daha hızlı büyüme performansı gösterdi. Yılın ilk 9 aylık döneminde yüzde 6,9 oranında büyüme gösteren Çin ekonomisi, Beijing’in finans sektöründeki riskleri azaltma girişimi ile borçlanma maliyetlerinin arttı, bunun neticesinde de GSYH büyümesinin 2018 yılında gerileme yaşacağı kaygılarını oluşturdu.

Ancak bu yıl meydana gelen güçlü büyüme ile birlikte politika yapıcılar, kaldıraç oranlarının düşürülmesine hız verme imkanı buldular. Dünya Bankası,  bunun yakın dönemde gayri safi yurtiçi hasılanın yavaşlamasına yol açacağını, fakat bunun ise Çin’in uzun dönemli olarak ekonomik görünümünün daha güçlü hale geleceğini belirtti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler