Öğrenci Başına Yapılan Eğitim Harcaması 7 Bin 449 Liraya Çıktı!

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin Eğitim Harcamaları İstatistikleri verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, 2016 yılında yapılan eğitim harcamaları yüzde 18,9 oranında arıtış gösterdi. Bu artış ile birlikte geçen sene 160 milyar 873 milyon lira tutarında harcama yapıldı. O dönemde en fazla eğitim harcaması yapılan eğitim düzeyi ise ortaöğretim olarak açıklandı. Geçen sene ortaöğretim için yapılan eğitim harcamaları tüm eğitim harcamalarının içindeki payı yüzde 31,6’ya tekabül etti.

Eğitim Harcamalarının GSYH’e Oranı Arttı!

Türkiye’de eğitim harcamalarının gayri safi yurt için hasılaya olan oranı 2015 yılında yüzde 5,8 oranındaydı. Bu oran geçen sene yüzde 6,2’ye çıktı. Geçen sene eğitim için yapılan harcamaların yüzde 74,2’lik kısmı devlet tarafından finanse edildi. Hane halklarının eğitim harcamaları için toplama göre payı yüzde 18,8’e tekabül etti.

Devlet kurumları tarafından yapılan eğitim harcamalarının yükseköğretime giden kısmı yüzde 29,8’e yani 31 milyar 348 milyon liraya, ilkokula giden kısmı ise yüzde 28,1’e yani 29 milyar 524 milyon liraya tekabül etti. Özel kurumlarında yükseköğretim için yaptığı harcamalar ise yüzde 43,3’e, ortaöğretim için yaptığı harcamalar ise yüzde 32,6’ya tekabül etti.

Öğrenci başına yapılan eğitim harcamaları 2015 yılında 6 bin 382 liraydı. Ancak bu tutar 2016 yılında 7 bin 449 liraya yükseldi.

Eğitim düzeylerine göre inceleme yapıldığı zaman ise geçen sene öğrenci başına en fazla harcama yapılan eğitim seviyesi yükseköğretim oldu. Yapılan harcama ise 14 bin 201 lira olarak açıklandı. Öğrenci başına toplam yapılan eğitim harcaması ise geçen seneye göre yüzde 16,7 oranında artış gösterdi. Eğitim harcamalarının 2016 yılında bir önceki yıl ile kıyaslamasında en fazla artışın söz konusu olduğu eğitim seviyesi ilse ortaöğretim, sonrasında ise ilkokul oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.