Ana SayfaGündemÖğrenci Başına Yapılan Eğitim Harcaması 7 Bin 449 Liraya Çıktı!

Öğrenci Başına Yapılan Eğitim Harcaması 7 Bin 449 Liraya Çıktı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin Eğitim Harcamaları İstatistikleri verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, 2016 yılında yapılan eğitim harcamaları yüzde 18,9 oranında arıtış gösterdi. Bu artış ile birlikte geçen sene 160 milyar 873 milyon lira tutarında harcama yapıldı. O dönemde en fazla eğitim harcaması yapılan eğitim düzeyi ise ortaöğretim olarak açıklandı. Geçen sene ortaöğretim için yapılan eğitim harcamaları tüm eğitim harcamalarının içindeki payı yüzde 31,6’ya tekabül etti.

Eğitim Harcamalarının GSYH’e Oranı Arttı!

Türkiye’de eğitim harcamalarının gayri safi yurt için hasılaya olan oranı 2015 yılında yüzde 5,8 oranındaydı. Bu oran geçen sene yüzde 6,2’ye çıktı. Geçen sene eğitim için yapılan harcamaların yüzde 74,2’lik kısmı devlet tarafından finanse edildi. Hane halklarının eğitim harcamaları için toplama göre payı yüzde 18,8’e tekabül etti.

Devlet kurumları tarafından yapılan eğitim harcamalarının yükseköğretime giden kısmı yüzde 29,8’e yani 31 milyar 348 milyon liraya, ilkokula giden kısmı ise yüzde 28,1’e yani 29 milyar 524 milyon liraya tekabül etti. Özel kurumlarında yükseköğretim için yaptığı harcamalar ise yüzde 43,3’e, ortaöğretim için yaptığı harcamalar ise yüzde 32,6’ya tekabül etti.

Öğrenci başına yapılan eğitim harcamaları 2015 yılında 6 bin 382 liraydı. Ancak bu tutar 2016 yılında 7 bin 449 liraya yükseldi.

Eğitim düzeylerine göre inceleme yapıldığı zaman ise geçen sene öğrenci başına en fazla harcama yapılan eğitim seviyesi yükseköğretim oldu. Yapılan harcama ise 14 bin 201 lira olarak açıklandı. Öğrenci başına toplam yapılan eğitim harcaması ise geçen seneye göre yüzde 16,7 oranında artış gösterdi. Eğitim harcamalarının 2016 yılında bir önceki yıl ile kıyaslamasında en fazla artışın söz konusu olduğu eğitim seviyesi ilse ortaöğretim, sonrasında ise ilkokul oldu. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...