Ana SayfaGündemTürkiye İçin Yüksek Enflasyon Büyük Risk!

Türkiye İçin Yüksek Enflasyon Büyük Risk!

-

Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü olan Johannes Zutt, Türkiye’nin 2017 yılı içerisinde elde ettiği büyüme başarılarını belirtirken, gelecek dönemler için sağlam bir şekilde makroekonomik politikalar için yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin 2017 yılında ekonomi alanında elde ettiği başarılar göz kamaştırmaya devam ediyor. Rekor üzerine rekor kıran Türkiye, ekonomisini ilk çeyreklik dönem genelinde yüzde 7,4 oranında büyütmeyi başarmıştı. Türkiye’nin elde ettiği bu başarı ve gelecek dönemler hakkında değerlendirmelerde bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, Türkiye’nin elde ettiği bu ekonomik başarının sürdürülebilir olması açısından makroekonomik politikalarda yapısal reformlar yapılması gerektiğini belirtti.

Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde elde edilen büyüme oranlarının yüzde 2,2 olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın son 6 yıl içerisindeki en güçlü büyüme performansı olduğunu aktaran Zutt, büyümenin sanayi üretimi ve ihracat faaliyetlerinde yaşanan yükselmenin etkisinde olduğunu ifade etti. Dünya genelinde birçok ülkede büyümenin enflasyonu normalleştirdiğini, işsizliği azalttığını ve ılımlı bir mali açık ortamı oluşturduğunu vurgulayan Zutt, Türkiye’nin 2016 yılında yaşadığı iş ve dış zorluklara rağmen bu yıl güçlü bir toparlanma sürecini geride bıraktığını, hükümet tarafından uygulanan mali teşviklerin ve artış gösteren dış talebin de ekonominin toparlanmasına önemli katkı sağladığını belirtti.

Türk Ekonomisini En Çok Zorlayan Yüksek Enflasyon!

Türkiye ekonomisinin en çok zorlandığı alanın yüksek enflasyon olduğuna vurgu yapan Zutt, Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybına ek olarak küresel düzeyde enerji fiyatlarının yükselmesinin, gıda fiyatları ve iç talepte yaşanan hızlı artışın enflasyonu çift hanelere çıkarttığını ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler