Ana SayfaGündemTürkiye İçin Yüksek Enflasyon Büyük Risk!

Türkiye İçin Yüksek Enflasyon Büyük Risk!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü olan Johannes Zutt, Türkiye’nin 2017 yılı içerisinde elde ettiği büyüme başarılarını belirtirken, gelecek dönemler için sağlam bir şekilde makroekonomik politikalar için yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin 2017 yılında ekonomi alanında elde ettiği başarılar göz kamaştırmaya devam ediyor. Rekor üzerine rekor kıran Türkiye, ekonomisini ilk çeyreklik dönem genelinde yüzde 7,4 oranında büyütmeyi başarmıştı. Türkiye’nin elde ettiği bu başarı ve gelecek dönemler hakkında değerlendirmelerde bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, Türkiye’nin elde ettiği bu ekonomik başarının sürdürülebilir olması açısından makroekonomik politikalarda yapısal reformlar yapılması gerektiğini belirtti.

Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde elde edilen büyüme oranlarının yüzde 2,2 olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın son 6 yıl içerisindeki en güçlü büyüme performansı olduğunu aktaran Zutt, büyümenin sanayi üretimi ve ihracat faaliyetlerinde yaşanan yükselmenin etkisinde olduğunu ifade etti. Dünya genelinde birçok ülkede büyümenin enflasyonu normalleştirdiğini, işsizliği azalttığını ve ılımlı bir mali açık ortamı oluşturduğunu vurgulayan Zutt, Türkiye’nin 2016 yılında yaşadığı iş ve dış zorluklara rağmen bu yıl güçlü bir toparlanma sürecini geride bıraktığını, hükümet tarafından uygulanan mali teşviklerin ve artış gösteren dış talebin de ekonominin toparlanmasına önemli katkı sağladığını belirtti.

Türk Ekonomisini En Çok Zorlayan Yüksek Enflasyon!

Türkiye ekonomisinin en çok zorlandığı alanın yüksek enflasyon olduğuna vurgu yapan Zutt, Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybına ek olarak küresel düzeyde enerji fiyatlarının yükselmesinin, gıda fiyatları ve iç talepte yaşanan hızlı artışın enflasyonu çift hanelere çıkarttığını ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.