Bankacılık Sektörünün Karı Yüzde 29 Büyüdü!

Google Haberlere Abone Ol:

Türk bankacılık sektörü, yılın ilk 11 aylık döneminde yüzde 30 düzeyine yakın bir artış elde etti. Büyüyen Türkiye ekonomisi, bankacılık sektörünün kârını da yükseltti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türk bankalarının 2017 yılının ilk 11 aylık sürecinde elde ettiği konsolide olmayan ana göstergeleri açıkladı. Açıklanan verilere göre bankacılık sektörünün elde ettiği net kâr, bahsi geçen dönem içerisinde yüzde 29 oranında bir büyüme kazanarak 45 milyar 188 milyon Türk Lirası’na ulaştı.

Açıklanan verilere göz atıldığında 2017 yılının Kasım ayı itibariyle Türkiye bankacılık sektörünün sahip olduğu aktif büyüklük 3 trilyon 269 milyar 176 milyon Türk Lirası düzeyine yükseldi. Sektörün aktif toplamı, 2016 yılının Aralık ayı sonu verilerine göre tam 538 milyar 140 milyon Türk Lirası tutarında büyüme elde etmiş oldu.

En Büyük Aktif: Krediler!

2017 yılının Kasım ayı sonu dönemindeki en büyük aktif kalem ise kredilerden oluştu. Krediler, sektörün aktif büyüklüğünün 2 trilyon 103 milyar 758 milyon Türk Lirası’nı oluştururken, bankacılık sektörünün sahip olduğu menkul değerler de 393 milyar 640 milyon Türk Lirası olarak kayıtlara geçti.

2016 yılının son ayına göre bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü yüzde 19,7 düzeyinde arttı. Krediler, aynı döneme göre yüzde 21,3 oranında büyürken, menkul değerlerin büyümesi ise yüzde 12 düzeyinde oldu. Bankaların en büyük fon kaynağı olan mevduatlar ise, 2016 yılının son ayının verileri ile kıyaslandığında Kasım ayı içerisinde yüzde 17,9’luk bir yükselme elde ederek 1 trilyon 713 milyar 388 milyon Türk Lirası’na yükseldi.

Kasım ayı sonu itibariyle bankacılık sektörünün elde ettiği dönem net kârı 45 milyar 188 milyon Türk Lirası olurken, sermaye yeterliliği standart oranı da yüzde 16,4 düzeyinde olarak kayıtlara geçti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.