Ana SayfaGündemEmlak Bank ve PTT Bank Katılım Bankası Olacak!

Emlak Bank ve PTT Bank Katılım Bankası Olacak!

-

2001 yılında tasfiyesine karar verilen Emlak Bankası geri dönüyor. PTT Bank ve Emlak Bankası, katılım bankacılığı yaparak sektöre adım atacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, 2018 yılında Emlak Bankası’nın ve PTT Bank’ın katılım bankacılığı yaparak sektöre geri döneceklerini açıkladı. Uzun bir süredir tasfiye halinde olan Emlak Bankası’nın sektöre geri dönmesi için geçtiğimiz yıl düğmeye basılmış, bankanın hazırlıklarını tamamlayabilmesi adına çalışmalara başlanmıştı. Emlak Bankası’nın katılım bankası olarak sektöre geri dönmesi için yeşil ışık yandı. Borçlarını yeniden yapılandırması şartıyla tasfiye sürecinden çıkartılan banka, marka değeri bilinirliği ve aktif varlıklarının yeterliliği dikkate alınarak tekrardan aktifleşmesi için düğmeye basıldı.

2001 yılında tasfiye edilen Emlak Bank’ın toplamda 400 şubesi vardı. Bu şubelerin bir kısmı Ziraat Bankası’na, bir kısmı da Halkbank’a devredilmiş idi.

2018’de Bankacılık Sektörü Hareketlenecek!

2018 yılında Emlak Bankası’nın tekrar faaliyetlerine başlayacağının ilk sinyallerini veren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumu Başkanı Akben, finans sektörünün 2017 gelişmelerini, 2018 öngörülerini paylaştığı açıklamasında, hem Emlak Bankası’nın, hem de PTT Bank’ın katılım bankacılığı yaparak sektöre geri dönüşünün bilgisini vermiş oldu. Emlak Bank vasıtasıyla Avrupa’da birçok ülkede uygulanmakta olan, vatandaşların tasarruf yaparak konut sahibi olmalarına destek olan Yapı Tasarruf Sandığı sisteminin de Türkiye’ye getirilmesi yönünde çalışma yaptıklarını hatırlatan Akben, sistem sayesinde dar gelirli vatandaşların borçlanarak değil, para biriktirerek konut sahibi olmalarına fayda sağlanacağını, aynı zamanda önemli bir tasarruf aracının da ortaya çıkacağını, bu konuda yapılan çalışmaların her birinin tamamlandığını, sistemin 2018 yılı itibariyle faaliyete geçeceğini ifade etti.

Türk iş insanların yeniden finansal kuruluş sahibi olmaları yönünde çalışmalar yapmalarını umduğunu, bu konuda sıfırdan banka açmak yerine TMSF’nin elinde bulunan bankalardan satın alarak da banka kurulabileceğini, bankacılık sektöründe yerli yatırımcıların olmasının Türkiye için önemli olduğunu vurgulayan Akben, Emlak Bankası’nın kuruluş işlemlerinin tamamlandığını, PTT Bank’ın da katılım bankası olarak tasarlandığını, 4.500 civarında şubesi bulunan PTT’nin PTT Bank konusunda önemli bir avantajı elinde bulundurduğunu, 2018 yılının Türk bankacılık sektörü için istikrarlı büyümenin devam edeceği bir yıl olacağını ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,367BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler