İhracatçılara Yeşil Pasaport Can Suyu Oldu!

Google Haberlere Abone Ol:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017 yılında ihracatçılara yeşil pasaport verilmeye başlanması ile birlikte önemli bir başarının elde edildiğini, toplamda 6 bin 583 şirket yetkilisine yeşil pasaport verildiğini ifade etti.

2017 yılında Türk şirketlerin ihracat kapasitelerini yükseltmesi, ikili görüşmeleri rahat bir platformda organize edebilmesi adına belirli şartları yerine getiren şirketlerin yetkililerine yeşil pasaport verilmeye başlanmıştı. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, hayata geçirilen bu çalışma sayesinde tam 6 bin 583 şirket yetkilisine yeşil pasaport verildiğini, bu uygulamanın ihracatın önündeki engellerin kaldırılması aşamasında önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

İhracatçılara verilen yeşil pasaportun hususi damgalı olduğunu ifade eden Zeybekci, bu uygulamanın Pasaport Kanunu’nda yapılan değişiklik sayesinde gerçekleştirildiğini, son 3 yılda elde edilen ortalama ihracat tutarına göre pasaport verildiğini, belirli esaslar doğrultusunda pasaportların 2 yıl sureyle verildiğini ifade etti.

Hangi Firmaya Kaç Pasaport Veriliyor?

İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar vasıtasıyla 23 Mart 2017 tarihinde uygulamaya giren yönetmeliğe göre son 3 yıllık süreçte;

  • 1 milyon – 10 milyon dolar aralığında ihracat yapan firmalara 1 adet,
  • 10 milyon – 25 milyon dolar aralığında ihracat yapan firmalara 2 adet,
  • 25 milyon – 50 milyon dolar aralığında ihracat yapan firmalara 3 adet,
  • 50 milyon – 100 milyon dolar aralığında ihracat yapan firmalara 4 adet,
  • 100 milyon dolar ve üzerinde ihracat yapan firmalara 5 adet hususi damgalı yeşil pasaport veriliyor.

23 Mart 2017’den bugüne kadar toplamda 5 bin 473 adet farklı firmada görev yapan 6 bin 583 adet yetkiliye hususi damgalı pasaport verildiğini dile getiren Zeybekci, bu firmaların 71 farklı şehirde hizmet verdiğini, bu şirketlerin yüzde 45,2’sinin İstanbul’da olduğunu ifade etti. İstanbul’da ikâmet edip, yeşil pasaport alan şirket temsilcisi sayısının 2 bin 978 olduğunu dile getiren Zeybekci, listede ikinci sırada 444 adet pasaport ile Bursa’nın, üçüncü sırada ise 405 pasaport ile İzmir’in yer aldığını ifade etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.