Türkiye’nin Önceliği Enflasyonu Düşürmek!

0

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümetin ana önceliğinin enflasyonun aşağı yönlü ivmesine kavuşması olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin büyümesinin mi yoksa enflasyonun düşürülmesinin mi öncelik olduğu konusundaki tartışmalara son noktayı koydu. Hükümetin birinci önceliğinin enflasyonun tekrar aşağı yönlü trendine kavuşması olduğunu ifade eden Şimşek, açıklamalarında bu konudaki çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Gaziantep Genç İş Adamları Derneği (GAGİAD)’ın yeni binasının açılışında bir konuşma yapan Şimşek, Gaziantep’in Türkiye’nin büyümesi aşamasında ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

2017 yılında yaşanan zorluklara rağmen birçok önemli başarının elde edildiğin ifade eden Şimşek, devletin doğru işlemleri, doğru zamanlarda gerçekleştirerek önemli bir başarı elde ettiğini, yüzde 7 oranında bir büyüme rakamının elde edildiğini, bu rakamın dünyanın en hızlı büyümeleri arasında yer aldığını ifade etti. Elde edilen büyüme oranının bir istihdam oluşturduğunu, 1,2 milyon vatandaşa ilave iş imkânının yaratıldığını, 1,4 milyon adet konut satışının 2017 yılında gerçekleştirildiğini ifade eden Şimşek, 2018 yılı için de iyimser olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin en büyük pazarının Avrupa Birliği olduğunu ifade eden Şimşek, 2018 yılında bu pazarda elde edilen ivmenin devam edeceğini, ihracatın, fon akışının ve turizmin bu aşamada desteklendiğini ifade etti. Elde edilen büyümenin sürdürülebilir hale gelmesi için orta ve uzun vadede reformların gerekli olduğunu ifade eden Şimşek, bunun için 2016 ila 2017 yıllarında önemli adımların atıldığını, reform konusunda çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Büyüme oranları ile enflasyon arasında bir tercihin olamayacağını da belirten Şimşek, fiyat istikrarı sağlamanın hem kalıcı, hem yüksek oranlı, hem de sürdürülebilir bir büyüme için önemli olduğunu ifade ederken, ana önceliğin enflasyonu tekrar düşüş ivmesine kavuşturmak olduğunu belirtti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın