Ralli Devam Ediyor! Hisse Senetlerinde Yükseklik Kalıcı Mı?

Google Haberlere Abone Ol:

Borsa’da 2018 yılının ilk haftası kapandı. Kapanan haftada piyasaların genelinde ralli devam etti. BIST 100 Endeksi ise yeni rekorlar ile yeni yıla merhaba dedi.

Borsa İstanbul, gelişmekte olan ülkelere olan para girişinin devam etmesi halinde yeni rekorları da peşinden getirecek. 2017 yılında yaşanan ralli, Borsa İstanbul için 2018’in ilk gününden itibaren devam etti. ABD ile vize krizinin çözülmesi sonrasında 110 bin bandının üzerine yerleşen BIST 100 Endeksi, yılın ilk işlem haftasında 118 bin seviyesini gördü. Dow Jones Endeksi de yeni yılın ilk haftasında 25 bin seviyesinden rekor kırdı. S&P 500 Endeksi, yeni bir rekora ulaşırken, Avrupa Borsaları ve Nikkei de yükselişini sürdürdü.

İlk Haftada 7,1 Milyar TL’lik İşlem Hacmi!

Yılın ilk haftasındaki işlem hacmi 7,1 milyar Türk Lirası düzeyine ulaştı. Bankacılık endeksi yüzde 0,78 oranında, holding endeksi yüzde 1,36 oranında artarken, en fazla yükseliş yüzde 5,50 ile turizm sektöründe olurdu. Dolar bazında ise borsa 31 bin 84 seviyesine ulaşırken, ilk hedef 35 bin, ikinci hedef ise 40 bin seviyeleri olarak belirlendi.

Hisse senetleri açısından Türk Lirası bazında yeni rekorlar kırılması, hisselerin aşırı bir değerlenme kazandığı anlamına ise maalesef gelmiyor. Hisse senetlerinin yüzde 50’nin üzerinde yaşanan yükselişler, yükseklik derecesi sebebiyle olan riski de beraberinde getirirken, bu durumunun Türkiye’ye özgü olmayıp, dünya genelinde yaşanması ise küresel büyüme beklentilerini ve şirketlerin son çeyrek bilançolarına yönelik olan beklentileri devam ettirmesinden kaynaklanıyor.

2017 yılında 299 seviyesinde olan kredi risk birimi (CDS), 2018’in ilk günlerinde 158 seviyesine kadar geriledi. Son 1 yılın en düşük seviyesine ulaşan endeks, 2013 yılının Mayıs ayında 138 puan seviyesine kadar indiğinde dolar bazındaki BIST 100 Endeksi de 50 bin seviyelerine kadar tırmanmış, Türk Lirası cinsinden olan varlıklar da tarihindeki en yüksek talep ile karşılaşmıştı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.