Ana SayfaGündem2017'de 3.195 Bankacı İşsiz Kaldı!

2017’de 3.195 Bankacı İşsiz Kaldı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Bankalar Birliği, 2017 yılında hangi bankanın kaç personel çalıştırdığını, hangi bankanın kaç personeli işten çıkarttığını açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre 2017 yılında banka personeli sayısını en çok azaltan banka Garanti Bankası oldu. 2016 yılının Aralık ayında 19 bin 689 kişilik çalışan kadrosuna sahip olan banka 2017 yılının sonunda çalışan sayısını yüzde 4 oranında düşürerek, 839 kişiyi işten çıkartıp, 18 bin 850 kişilik çalışan kadrosuna geriledi.

En Çok Personeli İşten Çıkartan Garanti Bankası Oldu!

Bankacılık sektörünün toplam çalışan sayısı 2017 yılında yüzde 1,6 oranında geriledi. Sektör ortalamasının üzerinde işten çıkartma yapan Garanti Bankası, yıl genelinde toplamda 839 banka personelinin işine son verdi.

Çalışan sayısını en çok azaltan ikinci banka ise HSBC oldu. Bir önceki yılın Aralık ayında 3 bin 188 adet çalışan sayısına sahip olan banka, 2017 yılının Aralık ayında 2 bin 478 adete ulaşırken, bankanın yüzde 22’lik bir işten çıkartma yapmış olması kayıtlara geçti. HSBC’yi de 681 kişiyi işten çıkartan ING Bank takip etti.

Çalışan sayısına oranla en fazla işten çıkartma yapan banka ise Odeabank oldu. 2017 yılında çalışan sayısını yüzde 29 oranında azaltan bankayı, yüzde 27’lik personel sayısı azaltan Societe Generale ve yüzde 22’lik düşüş yaşayan HSBC takip etti.

En Çok İstihdam Yapan Halkbank!

2017 yılının genelinde çalışan sayısı en çok artan banka ise Halkbank oldu. Çalışan sayısını 895 kişilik artıran Halkbank’ı 482 yeni banka personeli işe alan Vakıfbank ve 145 yeni banka personeli işe alan Fibabanka takip etti.

Bankacılık sektörünün genlinde toplam çalışan sayısı 2017 yılının Aralık ayında 193 bin 504 kişi olarak gerçekleşirken, bir önceki yıl sonuna göre yüzde 1,6 oranında, ani 3 bin 195 kişilik bir azalma olduğu da ortaya çıktı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.