Ertem: Faiz Oranları Cari Açık ve Enflasyondan Daha Önemli Sorun

Google Haberlere Abone Ol:

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, bankacılık sektörü ve kredilerde uygulanan faiz oranları ile ilgili açıklamalar yaptı.

Türkiye ekonomisinin en büyük problemlerinin birinin de daralan para piyasaları ile beraber yüksek faiz oranları olduğunu söyleyen Ertem, Kredi Garanti Fonu ile kamu bankalarının alacak taraflarının güçlendirildiğini, bankaların artık faiz oranlarının düşürmesi ile ilgili çalışmalarda bulunduklarını düşündüğünü söyledi. Kamu bankalarının ilerleyen süreçler bu yönde adım atmasını beklediğini söyleyen Ertem, faizlerin düşmesini görmeyi umduğunu belirtti.

Ertem: Faiz Oranları Cari Açık ve Enflasyondan Daha Önemli Sorun

Faiz oranlarının Merkez Bankası’ndan banka sistemine kadar yüksek seviyelerde bulunduğunu söyleyen Ertem, bunun cari açık ile enflasyondan çok daha önemli olduğunu, enflasyonun fonlama maliyeti altında olduğunu, bunun da Merkez Bankası’nın dikkat etmesi gereken bir durum olduğunu söyledi.

Ülkemizdeki konut kredisi faiz oranlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Ertem, bunun da konut sektörüne olumsuz yönde etkilediğini, sektöre tehlike çanlarının çaldığını, faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin üzerine çıktığı zaman konut tarafından tehlikeye yol açtığını, bu nedenle de konut yapı tasarruf sisteminin acil bir şekilde faaliyete geçmesi gerektiğini söyledi.

Bankaların konut kredilerinde tüketici kredisi sistemini uyguladıklarını söyleyen Ertem,konut tarafından piyasa yanlısı regülasyonu gündeme getireceklerini, yapılacak olan bu hamlenin faizleri düşüreceğini, aynı zamanda da bürokrasinin konut yapı tasarruf sistemi tasarını hazır hale getirmesi gerektiğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…