Ana SayfaGündemErtem: Faiz Oranları Cari Açık ve Enflasyondan Daha Önemli Sorun

Ertem: Faiz Oranları Cari Açık ve Enflasyondan Daha Önemli Sorun

-

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, bankacılık sektörü ve kredilerde uygulanan faiz oranları ile ilgili açıklamalar yaptı.

Türkiye ekonomisinin en büyük problemlerinin birinin de daralan para piyasaları ile beraber yüksek faiz oranları olduğunu söyleyen Ertem, Kredi Garanti Fonu ile kamu bankalarının alacak taraflarının güçlendirildiğini, bankaların artık faiz oranlarının düşürmesi ile ilgili çalışmalarda bulunduklarını düşündüğünü söyledi. Kamu bankalarının ilerleyen süreçler bu yönde adım atmasını beklediğini söyleyen Ertem, faizlerin düşmesini görmeyi umduğunu belirtti.

Ertem: Faiz Oranları Cari Açık ve Enflasyondan Daha Önemli Sorun

Faiz oranlarının Merkez Bankası’ndan banka sistemine kadar yüksek seviyelerde bulunduğunu söyleyen Ertem, bunun cari açık ile enflasyondan çok daha önemli olduğunu, enflasyonun fonlama maliyeti altında olduğunu, bunun da Merkez Bankası’nın dikkat etmesi gereken bir durum olduğunu söyledi.

Ülkemizdeki konut kredisi faiz oranlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Ertem, bunun da konut sektörüne olumsuz yönde etkilediğini, sektöre tehlike çanlarının çaldığını, faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin üzerine çıktığı zaman konut tarafından tehlikeye yol açtığını, bu nedenle de konut yapı tasarruf sisteminin acil bir şekilde faaliyete geçmesi gerektiğini söyledi.

Bankaların konut kredilerinde tüketici kredisi sistemini uyguladıklarını söyleyen Ertem,konut tarafından piyasa yanlısı regülasyonu gündeme getireceklerini, yapılacak olan bu hamlenin faizleri düşüreceğini, aynı zamanda da bürokrasinin konut yapı tasarruf sistemi tasarını hazır hale getirmesi gerektiğini söyledi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler