Tarım Kredisi Desteği 90 Milyar TL’ye Çıktı!

Türk Bankacılık sektörünün 2017 yılında tarım sektörüne sağladığı kredi desteği 86,2 milyar TL’ye artış gösterdi.

Türk Bankacılık sektörünün 2017 yılında tarım sektörüne sağladığı kredi desteği 86,2 milyar TL’ye artış gösterdi.

Bankacılık sektörünün tarım sektöründe kullandırdığı kredi tutarı geçen yılın aralık ayı sonu itibari ile 90 milyar TL’ye yaklaştı.

Konut sektöründen taşıta, KOBİ’lerden sanayi sektörüne kadar her sektöre kredi desteği sağlayan Türk Bankacılık sektörü, insanların temel ihtiyaçlarından sanayi sektörüne kadar tüm ham madde sağlamaya kadar çok sayıda alanda ve önemli konumda yer alan tarıma özel kredi paketleriyle birlikte destek vermeye devam ediyor.

10 Senede 3 Milyon Çiftçiye Kredi Desteği

Son 10 senelik dönem içinde çok sayıda banka, tarım bankacılığı alanında 3 milyondan fazla çiftçiye kredi desteği sağladı.

Tohum alımlarından sulama sistemi ekipmanlarına, gübrelemeden fide alımlarına, seraların kurulmasından akaryakıt ile yem alımları gibi çok sayıda alanda nakit ihtiyacı olan çiftçilere hem hasat dönemlerinde hem de senede bir ödemeli esnek kredi imkanı sağlayan bankalar, akaryakıt, yem ve ekipmanlar için de tarım kartı imkanları sağladılar ve sağlayamaya devam ediyorlar.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2016 yılının sonunda Türk bankacılık sektörü tarım alanında 71 milyar 973 milyon lira tutarında kredi kullandırdı. Bu rakam geçen sene 86 milyar 197 milyon liraya artış gösterdi. Tarım sektöründe bankaların kullandırdığı kredilerde meydana gelen artış, yıllık bazda ise yüzde 19,8 oranında gerçekleşti. Aynı zamanda, bankalar geçen sene 1,8 milyar lira seviyesinde gayrinakdi kredi kullandırdı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.