Ana SayfaGündemBorsa İstanbul’da İşlem Gören Bankaların 2017 Kârları Yüzde 27 Arttı!

Borsa İstanbul’da İşlem Gören Bankaların 2017 Kârları Yüzde 27 Arttı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan bankaların, 2017 yılında elde ettikleri kârlar toplamı yüzde 27 oranında yükseldi.

Borsa İstanbul’da işlem gören bankalar arasında alfabetik sıraya göre; Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, ICBC Turkey, İş Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası yer alıyor. Bu bankaların 2017 yıl sonuna dair konsolide olmayan aktif büyüklükleri toplamı 2 trilyon 168 milyar Türk Lirası seviyisi geçerken, bu rakam 2016 yıl sonu verileri le kıyaslandığında yüzde 20,3 oranında yükselme elde edildiği ortaya çıkıyor.

Mevduat Bankalarının Kârı Yüzde 30’a Yakın Yükseldi!

Borsa İstanbul’da işlem görmeye devam eden mevduat bankaları, 2017 yılında elde ettikleri kârı yüzde 30’a yakın yükseltmeyi başardı. 2016 yıl sonu verilerine göre kıyaslama yapıldığında 2017 yılı genelinde elde edilen toplam kâr miktarında yüzde 26,8 oranında artış elde edilirken, 32 milyar 394 milyon 427 bin Türk Lirası seviyesine ulaşıldığı ortaya çıkıyor.

2017 yılı genelinde, bankaların sahip oldukları öz kaynaklar da yüzde 19,4 oranında artış gösterdi. Toplam özkaynak büyüklüğü 232 milyar Türk Lirası seviyesine kadar yükselirken, özkaynak kârlılık oranı da yüzde 15,2 olarak kayıtlara geçti.

ICBC Turkey’den Rekor Başarı

2017 yılında en fazla kâr eden banka ise 6 milyar 344 milyon Türk Lirası kâr elde eden Garanti Bankası yer alırken, ikinci sırada Garanti Bankası’na çok yakın kâr eden 6 milyar 39 milyon Türk Lirası kâr ile Akbank, üçüncü sırada ise 5 milyar 308 milyon Türk Lirası kâr elde eden Türkiye İş Bankası oldu.

2017 yılında en fazla kârını yükselten banka ise ICBC Turkey Bank olarak kayıtlara geçti. Banka, kârını tam yüzde 210,1 yükseltmeyi başardı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.