BKM Verileri Yayınladı: Online Ödemeler Onay Süreci Sonrası Büyüdü!

Google Haberlere Abone Ol:

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan açıklamaya göre, 31 Ocak 2018 son tarihli kredi kartı onay işlemleri, Türkiye’de online alışverişi etkilemedi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 31 Ocak 2018 tarihinde sonlanan, kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılması için onay sürecinin internet ödemelerini etkilemediğini açıkladı. Banka tarafından yapılan açıklamada Ocak ayında günlük yapılan alışveriş işleminin 1,09 milyon adet olduğu, bu rakamın Şubat ayında da 1,1 milyon adet olarak devam ettiğini ifade etti.

Son 4 aylık online alışveriş ve internet üzerinden kartlı ödeme işlemleri için günlük ortalamanın 1,1 milyon adete yükseldiğinin belirtildiği yazılı açıklamada, rakamın diğer aylara oranla paralel bir seyir izlediğini, bu rakamlar ışığında kredi kartı onay işlemlerinin e-ticaret sektörüne herhangi bir olumsuz etki yaratmadığını ortaya çıkarttığını belirtti.

Şubat Ayı İtibariyle Yüzde 7 Kredi Kartı Sayısı Büyüdü!

Bankanın verilerine bakıldığında Şubat ayı sonu itibariyle kullanımda olan kredi kartı sayısı 62,9 milyon adet olarak, kullanımda olan banka kartı sayısı da 133,7 milyon adet olarak ortaya çıkıyor. Bir önceki yılın aynı ayı ile oranlama yapıldığında ise kredi kartı sayısında yüzde 7 oranında, banka kartı sayısında da yüzde 12 oranında bir artış elde edildiği ortaya çıkıyor.

BKM tarafından yayınlanan verilere göre, banka kartları ve kredi kartlarıyla 2018 yılının Şubat ayında yapılan ödemeler, 55,3 milyar Türk Lirası olarak ortaya çıkıyor. Bu rakamın 49 milyar Türk Lirası’na tekabül eden büyük bir kısmı kredi kartlarıyla yapılırken, geriye kalan 6,3 milyar Türk Lirası’na tekabül eden kısmı da banka kartlarıyla yapıldı. Büyüme oranlarına bakıldığında ise bir önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında banka kartlarıyla yapılan ödemeler yüzde 40 oranında büyürken, kredi kartıyla yapılan ödemeler de yüzde 16 oranında büyüme elde etti.

Şubat ayında internet üzerinden yapılan ödemelerde, toplamda 8,5 milyar Türk Lirası’na tekabül eden bir ödeme gerçekleşti. Bu kayıtlara göre, bir önceki yılın aynı dönemine oranla, internet ödemeleri yüzde 37 oranında artarken, toplam kartlı ödemeler içerisindeki internet ödemelerinin payı yüzde 15,3 olarak ortaya çıktı. Bu oran, bir önceki yıl yüzde 13,2 seviyesindeydi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.