Piyasalar Karışık! Gözler Avrupa Merkez Bankası Kararlarında!

0
FRANKFURT AM MAIN, GERMANY - NOVEMBER 05: The giant Euro symbol stands illuminated outside the headquarters of the European Central Bank (ECB) on November 5, 2012 in Frankfurt, Germany. Analysts are predicting that ECB President Mario Draghi will announce in a press conference scheduled for November 8 that he will leave ECB interest rates unchanged despite continued weak economic data coming from many Eurozone economies.(Photo by Hannelore Foerster/Getty Images)

ABD’de açıklanan güçlü şirket bilançolarının yükselen tahvil faizleri nedeniyle satış baskısını dengelemesiyle Küresel Piyasalar karışık bir seyir izliyor. Bu nedenle de bugün gün içerisinde açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararları yakından takip edilecek.

Tahvil Faizleri Zirveyi Gördü

ABD’de petrol fiyatlarının artması enflasyon baskısı yaratması ile ülkede borçlanma ihtiyacının yükseldiği endişesi yarattı. Bu endişe de 10 senelik tahvil faizlerini yukarı yönlü çevirdi. Bunun sonucunda da tahvil faizleri yüzde 3,0362 seviyesiyle 4 senenin en yüksek değerini aldı. Tahvil faizlerinde meydana gelen yükseliş hisse senedi piyasalarında satış baskısı yarattı. Ülkedeki Twitter, AT&T, Comcast, Facebook ve Boeing gibi şirketlerin güçlü bilançoları ile dengeleme yaşandı.

Meydana gelen gelişmelerin takibinde Standard & Poor’s 500 Endeksi % 0,18, Dow Jones Sanayi Endeksi ise % 0,25 değer kazandı. Ancak Nasdaq Teknoloji Endeksi %0,05 düştü. Bunların yanı sıra dolar endeksi 91 kritik direncin üzerine çıktı ve sonrasında 91,2’de kendini dengeledi.,

ABD Gündemi Bugün Yoğun

Analistler bugün ABD veri gündeminin çok yoğun olduğunu söylediler. Bugün ABD’de açıklanacak olan haftalık işsizlik başvuruları, mart ayına ait öncü dış ticaret dengesi, toptan eşya stokları ve dayanıklı tüketim malları siparişlerinin verileri takip edilecek.

Açıklanacak verilere ek olarak şirket bilançoları ile tahvil faizlerindeki artışın devam edip etmeyeceği de piyasaların yönünü belirleyecek. Analistler, 10 senelik tahvil faizlerinde yüzde 3,04’ün üzerinde çıkılması durumunda artışların hız kazanabileceğini söylediler.

Avrupa’da ise, dün ABD tahvil faizlerinin yüzde 3 seviyesinin üzerine çıkması, doların değer kazanması sonrasında satış baskısı yarattı. Almanya’da DAX Endeksi % 1,02 oranında, Fransa’da CAC 40 endeksi %0,57 oranında, İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,62 oranında, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi ise % 0,97 oranında gerileme kaydetti. Benzer şekilde Euro/Dolar paritesinde de gerileme görüldü.

Bugün Açıklanacak Olan Veriler

Saat 14.30’da Türkiye’nin haftalık para ve banka istatistikleri.

Saat 14.45’te Euro Bölgesi ECB Faiz Kararı.

Saat 15.30’da ABD’nin haftalık işsizlik başvuruları.

Saat 15.30’da ABD’nin mart öncü dış ticaret dengesi, dayanıklı tüketim malları siparişleri ve toptan eşya stokları

Saat 18.00’de ABD’nin nisan ayına ait Kansas City Fed imalat sanayi takvim endeksi verileri.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.