Bakanlık Çiftlikbank Raporunu Bitirdi! Geri Ödeme Yapılması İmkansız!

0
bakanlik-ciftlikbank-raporunu-bitirdi-geri-odeme-yapilmasi-imkansiz

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiftlikbank ile ilgili raporda sona gelindi.

3 Milyar Liranın Geri Ödemesi İmkansız

Çiftlikbank ile ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamındaki rapor bitirildi. Rapora göre oluşumun 3 milyar lira kar dağıtması gerekiyor. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda mağdurlara bu geri ödemenin yapılmasının imkansız olduğu belirlendi. Çiftlikbank adlı oluşumun Mehmet Aydın tarafından binlerce kişinin dolandırılması ile sonuçlanan olayla ilgili Bakanlık tarafından yürütülen soruşturmada sona gelindi ve hazırlanan 145 sayfadan oluşan Teftiş Kurulu raporunun ayrıntıları da ortaya çıktı.

323 Milyon Lira Kayıp

Çiftlikbank sisteminde 4 tanesi Türkiye’de, 6 tanesi yurtdışında olmak kaydıyla toplam olarak 10 şirket üzerinden faaliyetler yürütüldüğü tespit edildi. Teftiş Kurulu’nun raporunda sistemin işleyiş şeklinden detaylı olarak bahsedildi ve sisteme dahil olan kişilere yatırım yapmaları karşılığında yüksek kazanç vaadinde bulunulduğu vurgulandı. Sisteme dahil olan 132.222 kişi Gpay, Papara, Epin gibi ödeme sistemleri aracılığıyla toplam 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira ödeme yapmış. Bu tutarın 687 milyon 838 bin 955 lirası sistemdeki kişilere geri ödenmiş. 128 milyon 490 bin 850 lirası da şirkete sermaye olarak ayrılmış. Raporda geriye kalan 322 milyon 642 bin 770 liranın nereye harcandığı ile ilgili bir bilgiye rastlanmadığı da belirtildi.

Mavi Yumurta Üretimi de Yalan Çıktı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri yaptıkları incelemeler sonucunda katılımcılara verilen vaatler kapsamında 2 milyar 905 bin 11 lira ödeme yapılması gerektiğini, bu vaadin yerine getirilmesinin imkansız olduğunu, Çiftlikbank tarafından söylenen hayvan satın alındığı ve bu şekilde oluşacak olan karın katılımcılara dağıtılacağı konusunun da yalan olduğu bildirildi. Raporda ayrıca tesiste mavi yumurta üretildiğini iddia edildiği, bu şekilde herhangi bir üretim faaliyetinin de bulunmadığı bilgisi de yer aldı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın