Merkez Bankası Kredi Kartı İşlemlerindeki Faiz Oranlarında Değişiklik Yaptı!

0
merkez-bankasi-kredi-karti-islemlerindeki-faiz-oranlarinda-degisiklik-yapti

Merkez Bankası tarafından kredi kartı faiz oranlarında değişiklik yaptı. Bu değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kredi Kartı İşlemlerinde Faiz Oranları Değişti

Kredi kartı işlemleri için uygulanacak azami faiz oranlarında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik Resmi Gazete’de de yayımlandı. Bu değişikliğe göre Türk Lirası türünden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan aylık en fazla gecikme faizi oranları yüzde 2.52, döviz türünden kredi kartı işlemleri için uygulanacak olan aylık azami gecikme faiz oranı da yüzde 2.12 oldu.

Kredi Kartı Faiz Oranlarında Değişiklik Oldu

TCMB olarak kısaltılan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın hazırladığı Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliği’nde değişiklik yapıldı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. 2018 yılının üçüncü çeyreklik döneminde uygulamaya alınacak olan tebliğin 4. Maddesi Türk Lirası türünden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan aylık bazdaki azami akdi faiz oranı yüzde 2.02 olarak, döviz türünden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları yüzde 1.62 oranına değiştirildi.

İlginizi Çekebilir:  2022 Ekim Ev Kredisi Faiz Oranları

İlgili Tebliğin 5. Maddesinde de Değişiklik Yapıldı

Bahsi geçen tebliğin 5. Maddesinde de değişikliğe gidildi. Yapılan değişikliğe göre Türk Lirası türünden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan azami gecikme faizi oranları yüzde 2.52 olurken, döviz cinsinden kredi kartı işlemleri için uygulanacak olan aylık azami gecikme faiz oranları da yüzde 2.12 olarak değiştirildi. Daha önceki dönemlerde 2018 yılının ikinci çeyreklik döneminde kredi kartı işlemleri sırasında uygulanacak olan aylık azami akdi faiz oranları Türk Lirası için yüzde 1.84 olarak, döviz cinsinden olanlardaki faiz oranları da yüzde 1.47 olarak değiştirildi.

Kredi Kartı Yerine Kredi Kullanın

Merkez Bankası yapılan bu değişiklik ile ilgili bir açıklama yaptı. TCMB’nin açıklamasında diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bankaların kredi kartlarına uygulandıkları faiz oranlarının kredi faizleri doğrultusunda belirlenmekte olduğu, bu sebeple ihtiyaçları kısa vadeli olan kart sahiplerinin kart yerine bireysel kredi ürünlerini tercih etmelerinin daha mantıklı olduğu belirtildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın