Ana SayfaKariyerBanka Pozisyonları ve Bu Pozisyonlarda Çalışanların Maaşları

Banka Pozisyonları ve Bu Pozisyonlarda Çalışanların Maaşları
B

-

Günümüzün en popüler meslek alanlarından biri de bankacılıktır. Bankacılık alanında kariyer yapmayı hedefleyen bireyler, genellikle banka pozisyonları ve bu pozisyonlarda çalışanların maaşları hakkında araştırma yapmaktadır. Banka pozisyonları ve bu pozisyonlarda çalışanların maaşları bazen bazı bankalarda değişiklik gösterirken, ayrıca departmanlara göre de değişmektedir.

Banka Departmanları Nelerdir?

Bankalar her ne kadar yalnızca şubelerden ibaret görünse de pek çok departman ile faaliyet göstermektedir. Güvenlik departmanı, kredilendirme departmanı, istihbarat departmanı, operasyon departmanı ve yönetici departmanı, bankaların faaliyetlerini yürütmekte olduğu departmanlardır.

Her bir departmanda farklı çalışmalar yürütülürken, güvenlik departmanında; müşterilerin kredi kartlarından kimlik bilgilerine varana kadar her türlü bilgileri güvence altında tutulmaktadır. Kredilendirme departmanında; kredi başvurusunda bulunan tüketicilerin başvurusunun onaylanması ya da ne kadar kredi kullanabileceği bu departman ile alakalıdır. Bankalar başvuruyu bu departmana iletmektedir. İstihbarat departmanı; emekli polis ya da güvenlik güçlerinin çalışmakta olduğu bu departmanda terör örgütü, dolandırıcılık gibi ismi çeşitli yasa dışı olaylara karışan müşteriler bu departman ile mercek altına alınmaktadır. Operasyon departmanı; şubelerde yer alan bu bölümde çek, senet, kiralık kasa, kıymetli evrak gibi işlemler ve kurumsal şubelerdeki para transferleri bu birim tarafından yapılır. Yönetici departmanında ise; bankada uzun yıllar çalışıp kariyer hedefini tamamlamış olan kişiler yönetici biriminde görev almaktadır.

Bankacılık Kariyerinde Yükselmek

Kariyer planlama doğrultusunda bir bankaya en alt seviyeden giriş yapan bir birey gişe personeli olarak çalışmaktadır. Kurum işi gerçekleştirilen banka sınavları ve banka mülakat sorularını başarılı bir şekilde tamamlamak ile kariyerini yükseltebilme imkanına sahip olan bu kişiler, gişe görevlisinden sonra müşteri temsilcisi ya da satış danışmanı olunabilmektedir. Bunun ile beraber kariyer yükseltilebilecek olan pozisyonlar ise sırası ile Servis Yetkilisi Yardımcısı – Servis Yetkilisi, Uzman Yardımcısı – Uzman, Müfettiş Yardımcısı – Müfettiştir.

Bankacılık Sektöründe Pozisyona Göre Ortalama Çalışan Maaşları

Banka sınavlarına girerek bu sektörde çalışmaya başlayan memurlar, çalıştıkları departmana göre maaş almaktadır. Örneğin; bir gişe görevlisinin maaşı bin 800 ile 2 bin 700 TL arasında değişirken, gişe asistanının maaşı bin 900 ile 2 bin 900 arasındadır. Banka müşteri temsilcileri 2 bin ile 3 bin 500 TL arası maaş alırken, müfettiş maaşlar ise 3 bin ile 7 bin arasında değişmektedir. Ayrıca şube müdürleri 8 bin ile 18 bin TL arasında, genel müdürler ise 50 bin ile 100 bin TL arasında maaş almaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol