Nefes Kredisi Nedir?

0

KOBİ’lerin piyasalar adına büyük öneme sahip olması sebebiyle devlet tarafından işletmeler için pek çok destekleme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Nefes Kredisi de söz konusu bu destekleme faaliyetleri arasında yer alıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olan oda ve borsa delegesi işletmeler adına düşük faizli ve uygun ödeme imkanlı kredi sağlanıyor. Kredi Garanti Fonu ve TOBB desteği ile sağlanan söz konusu bu krediye Nefes Kredisi adı veriliyor.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes Kredisi, Denizbank, Ziraat Bankası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında gerçekleştirilen protokolün sonucunda 2018 yılı itibari ile KOBİ’lerin nakit ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik oluşturulan kredi ürününe deniliyor. Bahsi geçen bu kredinin hazırlanmasındaki maksat, KOBİ’lerin nakit sıkışıklığı sebebiyle rahat bir nefes alması, daha emin adımlar ile yoluna devam etmesi ve piyasada daha iyi yerlere gelmesidir.

Esnaf kredisi olarak da nitelendirilen Nefes Kredisinin en önemli özellikleri, KOBİ’ler için oldukça düşük oranda faiz ile finansman sağlanması ve bir sene ile belirlenecek olan kredi miktarının senelik maliyet oranı ile sağlanmasıdır. Bu durum bir örnek ile açıklandığında; 20 bin TL Nefes Kredisi çekmek isteyen bir işletmenin geri ödeyecek olduğu kredi tutarı 21,150 TL olmakla beraber, aylık ödenmesi gereken taksit tutarı ise bin 762 TL olacaktır. KOBİ’ler adına oldukça mühim bir finansman kaynağı olan bu kredini kullanılmasının akabinde söz konusu kaynakların yeni yatırımlar için değerlendirilmesi gereklidir.

Kimler Nefes Kredisi Alabilir?

Nefes Kredisi yalnızca KOBİ statüsünde bulunan tüzel kişiliklere, Limited ve Anonim şirketleri ile şahıs şirketlerine sağlanır. Ayrıca TOBB bünyesindeki oda ve borsalara üyeliği bulunan KOBİ’ler için de nefes kredisi sağlanır.

Nefes kredisi kullanabilmek için söz konusu bu statüye sahip olan kuruluş ya da KOBİ’lerin anlaşmalı bankalara kredi başvurusunda bulunması gerekir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın