Gündem Katılım Bankacılığı Tüm Dünyada Yaygın

Katılım Bankacılığı Tüm Dünyada Yaygın

Son Güncelleme:

2007-2008 dönemlerinde yaşanan finansal krizlerden sonra Batı ülkelerindeki katılım bankaları ilgisinin yükseldiğini söyleyen Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, faizsiz veya İslami finansın çok rağbet gördüğünü söyledi.

Utku: Katılım Bankacılığı Tüm Dünyada Yaygın

Düzenlenen Adnan Büyükdeniz Dersi: Bankacılık ve Finans başlıklı programda konuşma yapan Utku, Türkiye katılım bankacılığı sektöründe Adnan Büyükdeniz’in önemli katkılarının bulunduğunu söyledi. Katılım bankacılığının artık tüm dünyada yaygın olduğunu söyleyen Utku, İngiltere ile Rusya’da farklı isimlerle katılım bankalarının bulunduğunu, Fas’ta ise katılım bankacılığıyla ilgili mevzuat bulunduğunu, ülkemizin de bu alanda hızlı bir şekilde ilerleme gösterdiğini söyledi.

Katılım bankacılığı alanında Türkiye’nin potansiyelinin bulunduğunu söyleyen Utku, ülkemizin bu alanda 1999 senesine kadar öğrenme döneminden geçtiğini, müşterilerin, bankacıların ve kanunları koyanların o seneye kadar sektörü bilmediklerini, 1999’dan sonra altyapı düzenlemesinin yapıldığını ve sektörün büyüme başladığını, Türkiye’deki katılım bankalarının sektörün toplamda yüzde 6’lık kısmına tekabül ettiğini söyledi.

Tüm üniversitelerin bu alana eğilmesi gerektiğini söyleyen Utku, akademik çevrelerin de bu alanı eleştirmeleri gerektiğini, eleştirinin olmadığı yerde İslami finansın farklı noktalara kayabileceğini söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,288BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,636TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,518TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler