Ana SayfaEkonomiİşsizlik Maaşı Hesaplaması Yaparken Bunları Gözden Kaçırmayın!

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Yaparken Bunları Gözden Kaçırmayın!

-

2019 İşsizlik maaşı, çeşitli nedenlerde dolayı işinden ayrılan ya da çıkarılan kişiler için belli bir süre geçimini sağlaması adına ödenen bir maaştır. Devlet tarafından sunulan bu haktan faydalanabilmesi için bazı işsizlik maaşı şartları mevcuttur. Bu şartlar yerine getirildiğinde işinden ayrılmış olan kişiler 180 ile 300 gün arasında işsizlik maaşı alabilmektedir. İşsizlik Maaşı hesaplama, kimler alabilir ve diğer detaylar için…

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

2019 işsizlik maaşı, ancak gerekli şartlara haiz olan kişiler tarafından alınabilmektedir. İlgili Kanun ile belirtilene göre, bu haktan faydalanacak olan işsizin

  • Çalışmaya isteği,
  • Yeteneği,
  • Sağlığı ve yeterliliği olmasına rağmen, kendi talebi ve hatasının dışında işini kaybetmiş olması gerekmektedir.

Bunun ile beraber işsizin son 120 gün içerisinde sigorta primini ödeyerek devamlı olarak çalışmış olması şartı ile son 3 sene içerisinde minimum 600 günlük süre ile işsizlik sigortası ödemiş olması gerekmektedir. Ancak bu şartlara haiz olan işsizler, işten çıkarıldığı tarih itibari ile 30 gün içerisinde ilgili kuruma başvuruda bulunarak işsizlik maaşından faydalanabilmektedir.

İşsizlik maaşını alabilmek için işsiz kalan kişinin bölgesinde bulunan İŞKUR’a müracaat etmesi, İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden form doldurması ya da e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekmektedir.

2019 İşsizlik Maaşı Hesaplaması

Belirtilen nedenlerden ötürü işten çıkmak ya da çıkarılmak durumunda kalan bireyler, yeni bir iş bulana kadar geçimini sağlayabilmek amacıyla işsizlik maaşı başvurusunda bulunmayı düşündüğünde, ne kadar maaş alacağını merak edebilmekte ve işsizlik maaşı hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. İşsizlik maaşı hesaplaması, kişinin almış olduğu brüt maaşın yüzde 40’ı kadar olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. 2019 İşsizlik maaşı hesaplama işlemine göre kişinin maaşı ne kadar fazla olursa olsun, alacak olduğu işsizlik maaşı, brüt maaşın yüzde 80’ini geçmemektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama           

İşsizlik maaşı sorgulama işlemi, yalnızca tek bir kanal aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. İşsizlik maaşı alabilmek üzere başvuruda bulunan bir kişi, başvurusunun nasıl sonuçlandığını, sonuçlanıp sonuçlanmadığını ya da ne kadar daha işsizlik maaşı alacağını bu sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilmektedir. Bu sorgulama işlemini e-devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirebilmek mümkündür. Bunun için kişinin T. C. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapması ve SGK’nın sayfasından işsizlik maaşını sorgulaması gerekmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol