4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Sahaları

Üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü 4 yıllık lisans ve 2 yıllık ön lisans programı olarak eğitim verir.

0
4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Sahaları

Üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü 4 yıllık lisans ve 2 yıllık ön lisans programı olarak eğitim verir.

Üniversitelerde Bankacılık ve Sigortacılık Bölümleri

2 yıllık ve 4 yılık Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri özellikle son yıllarda en çok tercih edilen üniversite bölümlerindendir. Bu nedenle bu programlara yer veren, kontenjan sayılarını artıran üniversitelerin sayıları da her yıl artıyor. 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinin sayısı daha çok, 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü olan üniversitelerin sayısı daha azdır. Bunun nedeni ön lisans bölümlerini tercih edenlerin;

 • Ek dersler,
 • Seçmeli dersler,
 • DGS yani Dikey Geçiş Sınavı gibi seçeneklerinin olmasıdır.

Ancak bu bölümde 4 yıllık tercih yapanlar personel alımlarında daha üst pozisyonlar için tercih edilirler.

Merak Edenler için “2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Sahaları”

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nün Amacı

Ön lisans programında bankacılık, sigortacılık ve finans sektörlerine ara eleman yetiştirilirken, lisans programlarının amacı aynı sektörlerde yöneticiliğe yükselme hedefi olan personellerin yetiştirilmesidir. 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü;

 • Banka ürünleri ve hizmetleri,
 • Sigorta ürünleri,
 • Bankacılık ve sigortacılık mevzuatları,
 • Bu ürünlerin denetimi, pazarlaması ve yönetimi ile ilgili yetkinlik sahibi olunmasını sağlar.

Ayrıca ekonomi, muhasebe ve matematik gibi derslerin de alındığı bu bölüm mezunları finans sektöründe de yönetici pozisyonlarında çalışmaya adaydır.

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları Hangi İşlerde Çalışabilir?

4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü okuyanların sahip olması gereken bazı kişisel özellikler de vardır. Bunların başında yöneticilik vasfına sahip olunması gelir. Bu bölümde okuyanların ayrıca insan ilişkilerinde başarılı, pozitif bakış açısını yaşam şekli haline getirmiş, sorunlara analitik düşünerek yaklaşabilen kişiler olması beklenir. 4 yıllık lisans eğitimi alan kişiler;

 • Bankalarda,
 • Finans şirketlerinde,
 • Sigorta sektöründe çalışabilirler.

Bunun yanı sıra devlet bankalarında ve bitirdikleri alanla ilgili çeşitli devlet kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunlarının Çalışacağı Pozisyonlar

4 yıllık lisans eğitimi alarak üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinden mezun olanların iş başvurusu yapabilecekleri pozisyonlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Özel Bankalar

Bu bölüm mezunları özel bankalara iş başvurusu yaparak bankalar bünyesinde düzenlenen sınavlara katılabilir, giriş pozisyonlarından işe alınsalar dahi kısa süre içinde aynı bankada ya da farklı bankalarda yükselme şansı bulabilirler.

Kamu Bankaları

Kamu bankaları tarafından 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunlarının işe alındığı personel alımı ilanlarında KPSS şartı aranır. Mezunların KPSS yani Kamu Personel Alımı Sınavı’na girmiş olmaları kamuda banka personeli olarak çalışmalarının önünü açar.

Sigorta Şirketleri

4 yılık eğitim alarak mezun olanlar sigortacılık sektörünün tüm detaylarını öğrenmiş ve yüksek yetkinlikle mezun olmuş olurlar. Sigorta ürünleri, mevzuatları, sektörün işleyişi gibi konularda bilgi sahibi olan bu kişiler sigorta şirketlerinde;

 • Takım Liderliği,
 • Yönetici Yardımcılığı,
 • Yöneticilik,
 • Acente Sorumlusu gibi pek çok pozisyon için iş başvurusu yapabilirler.

Finans Sektörü

Bankacılık ve sigortacılık alanında iş bulabilen bu kişiler ayrıca finans alanında yetkinliğe sahip olarak mezun olduklarından bu alanda da iş başvurusu yapabilirler. Finans danışmanı, portföy yöneticisi gibi çeşitli pozisyonlar için 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunları işe alınır.

Kamu Kurum ve Kuruluşları

Matematik, ekonomi, muhasebe, finans, bankacılık ve sigortacılık gibi dersleri detaylı şekilde gören bu bölüm öğrencileri mezuniyetlerinden sonra devlet kurumlarında bu alanlara yoğunlaşan pozisyonlara başvuru yapabilirler. Bu kurum ve kuruluşların personel alımlarında da KPSS’ye girmiş olma şartı aranır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın