Ana SayfaKariyer2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları için İş İmkanları

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları için İş İmkanları

Lise mezunu olan ve TYT yani Temel Yetenek Sınavı’nda 150 puan ve üzerinde alan herkes 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü için tercih yapabilir.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Lise mezunu olan ve TYT yani Temel Yetenek Sınavı’nda 150 puan ve üzerinde alan herkes 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü için tercih yapabilir.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları için İş İmkanları

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları için İş İmkanları

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünün Amacı

Bu bölümün amacı finans, bankacılık alanlarında özellikle son yıllarda yoğun olan personel ihtiyacının karşılanmasıdır.

Bankalara;

 • Satış – pazarlama danışmanı,
 • Müşteri temsilcisi,
 • Çağrı merkezi personeli,
 • Gişe memuru,

Sigorta şirketlerine;

 • Satış sorumlusu,
 • Birikim ve Güvence Uzmanı,
 • Acente Sorumlusu,
 • Sigorta Danışmanı

Finans şirketlerine;

 • Finans danışmanı,
 • Müşteri Danışmanı gibi pozisyonlara bu bölüm mezunları işe alınır.

Eğitime devam edilerek ön lisans programlarına geçiş yapılabilen 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunlarının çalıştıkları pozisyonlardan yöneticilik pozisyonlarına yükselme şansları da vardır.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Okumak için Hangi Özellikler Gerekli?

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü ister 2 yıllık olsun, ister 4 yıllık olsun matematik ve ekonomi alanlarıyla yakından ilgilidir. Bölümde okutulan dersler finans ağırlıklı olduğundan tercih edeceklerin öncellikle matematiğe ve ekonomiye meraklı olması gerekir.

Mezuniyet sonrasında çalışılacak işlerde genellikle birebir müşterilerle iletişim içinde olunacağından bu bölümü okumak isteyenlerin;

 • İnsan ilişkilerinde başarılı olması,
 • Sabırlı,
 • Güler yüzlü,
 • Dikkatli olması da gerekir.

Banka personel alımları incelendiğinde adaylarda aranan özellikler arasında kurumsal bir firmada ekip dahilinde uyumla çalışabilecek, kendini geliştirmeye ve yeniliklere açık kişilerin arandığı görülür. Bu gibi özelliklere sahip kişiler mezuniyetlerine sonra rahatlıkla iş bulabilirler.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Mezunlarının İş İmkanları

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Okuduktan Sonra Üst Programlara Geçmek Mümkün mü?

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunlarının işe alındığı personel alımlarına kariyer sitelerinde sıklıkla rastlanır. 2 yıllık ön lisans programlarından mezun olanlar için pek çok iş sahası mevcuttur.

Özel Bankalar ve Kamu Bankaları

Bu bölüm mezunlarının ilk hedefi bankalardır. 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık mezunları henüz öğrenciyken bile bankaların zorunlu staj programlarını takip ederek işe başlayabilirler. Mezuniyetten sonra KPSS’ye giren ve gerekli puanı alan kişiler kamu bankalarına başvuru yapabilirler. Bu kişiler özel bankaların düzenlediği sınavlara girebilir, iş yaşamına özel bir bankada da başlayabilirler.

Finans Kurum ve Kuruluşları

Bankacılık ve Sigortacılık ön lisans programında okutulan dersler mezun olduktan sonra özel sektörde ya da devlette finans alanında çalışmaya elverir. Finans danışmanlığı yapabilen bu bölümden mezun olanlar finans şirketlerinde kredi danışmanlığı ve müşteri danışmanlığı da yapabilirler.

Sigorta Şirketleri

Sigorta ürünleri, sigortacılık alanındaki mevzuatlar, sigorta ürünlerinin satışı ve pazarlanması ile ilgili bilgilerle mezun olan 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık okuyanlar bu alanda kariyerlerine başlayabilir ve ilerleyebilirler. Sigorta şirketlerinde satış – pazarlama personeli, acente satış sorumlusu, sigorta danışmanı olarak çalışmanın yolu bu bölüm mezunları için açıktır.

Muhasebe Şirketleri

2 yıllık öğretim süresi boyunca temel muhasebe bilgisine sahip olan bankacılık ve sigortacılık okuyanlar öğrencilik dönemlerinde alacakları ek derslerle bu bilgilerini pekiştirebilirler. Mezun olduktan sonra bilgileri ve yetkinlikleri doğrultusunda muhasebe şirketlerinde ya da çeşitli sektörlerdeki şirketlerde muhasebe bölümlerinde iş bulabilirler.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...