Ana SayfaBankacılıkAsgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?
A

-

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ülkemizde asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra maaşı asgari ücret görünen pek çok çalışan da mevcuttur. Asgari ücretle çalışan kişiler nakit ihtiyacı duyduklarında asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusunun gündeme getirmektedir. Bu sorunun cevabını etkileyen pek çok önemli faktör bulunmaktadır.

Asgari Ücretliye Kredi Nasıl Hesap Edilir?

Günümüzde bankaların sayısının artmasıyla birlikte çeşitli kampanyalar yapılmaktadır. Bu noktada asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusunun bankalara göre farkları mevcuttur. Yine de genel anlamda kredi konusunda uygulanan yüzdeler birbirine yakındır. Bankalar kredi verirken geri ödeme konusunda zorlanmayacak şekilde kredi vermektedir.

Asgari ücretle çalışan ve maaşında herhangi bir kesinti olmayan kişi, kredi notu çok düşük değilse kredi başvurusu olumlu sonuçlanmaktadır. Bankalar tarafından genellikle maaşın %40’ını geçmeyecek şekilde taksitler belirlenerek kredi verilmektedir. Yani, 1300 TL maaş alan bir asgari ücretlinin aylık kredi ödemesi 520 TL’yi geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır. Bu da 36 ay vade ile yaklaşık 19-20 bin TL kredi çekilebileceği anlamına gelmektedir.

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusunun bir diğer yanıtı da bazı bankaların maaşın %60’ına yakın kısmını taksit olarak ödeyecek şekilde belirlemiş olmasıdır. Bu da çekilebilecek kredi miktarının 25 bin TL’nin üzerinde olabileceği anlamına gelmektedir. Yani, bankalar arasında miktar farklılıkları olabilir.

Kredi İçin Gerekli Belgeler

Asgari ücretliler için genellikle ihtiyaç kredisi uygundur. Bu kredide de gelir durumunuzu gösteren belge, kimliğiniz, adınıza olan son fatura ya da ikametgah belgesi gereklidir. Bankalardaki formu doldurmanız ve gerekli şartları karşılamanız durumunda krediniz kısa sürede onaylanacak ve hesabınıza aktarılacaktır.

Bankalar tarafından çeşitli faiz oranları ve vade seçenekleriyle sunulan ihtiyaç kredileri arasında tercih yaparken ödeme durumunuzu ve tüm masraflarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bu, geri ödemenizi daha kolay bir hale getirecektir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol