Bankalar Ne Kadar Kredi Verir?

Nakit ihtiyacı bulunan ve aniden para lazım olan kişiler bu sorunu kredi çekerek çözmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren birçok banka sundukları kredi seçenekleriyle kullanıcılarına rahat nefes aldırmaktadır. Bu noktada bankalar bana ne kadar kredi verir sorusu devreye girmekte ve sıklıkla gündeme gelmektedir.

Kredide Miktarı Belirleyen Faktörler

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalara kredi konusunda başvuruda bulunan kişiler için çeşitli isimler altında kredi hizmeti sunmaktadır. Bankalar bana ne kadar kredi verir sorusunun ilk cevabı tercih edilen kredi türünün önemli oluğudur. Yani, ihtiyaç kredisi ile konut kredisinin miktarları arasında önemli farklılıklar yer almaktadır.

Bankalara kredi için başvuran kişilerin gelir durumu, kredide miktarı belirleyen en önemli faktördür. Bankalar genellikle kişilerin gelirinin belirli bir yüzdesini kredi olarak belirlemektedir. Yani bankalar, maaşın %40 ile %60’lık kısmını geçmeyecek şekilde kredi taksitini onaylamaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak yapılan başvurular olumlu sonuçlanmaktadır.

Bankalar bana ne kadar kredi verir sorusunun diğer bir cevabı da tercih edilen vade süresidir. Yani, vadenin süresi arttıkça faiz oranı artmakta ancak taksit oranı düştüğü için daha fazla miktarda krediye onay verilmektedir. Bu nedenle yüksek miktarda ihtiyacı bulunan kişiler genellikle uzun vade seçeneğini tercih etmelidir. Bunun yanı sıra adınıza ev, araba gibi mallar varsa bunları ipotek ettirerek de yüksek miktarda kredi çekmeniz mümkündür.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nakit ihtiyacı olan kişiler bankalar bana ne kadar kredi verir sorusundan önce tam olarak ne kadar paraya ihtiyaç duyduklarını belirlemelidir. Gelir durumlarına göre taksit oranlarına göz atmaları önemlidir. Bunun yanı sıra, bankaların zaman zaman sundukları kampanyalar hakkında da araştırma yaparak daha uygun faiz oranları ve seçeneklerle kredi çekilmesi mümkündür.

Kredi konusu aceleye getirilmemelidir. Gereken araştırmaların yapılması, tüm belgelerin eksiksiz tamamlanması, kredi notunun yüksek olması, vade süresinin belirlenmesi gibi konulara dikkat edilerek yapılan başvurular genellikle olumlu sonuç alınmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.