Albaraka Türk Devlet Katkılı Konut Hesabı

Birikimlerini değerlendirmek isteyenler ve ev almak isteyenlerin ihtiyaçlarının tek bir yerde toplandığı hesaplar, konut hesaplarıdır. Konut hesabı açtıranlar birikimlerini hem değerlendirebiliyor, hem de devlet desteğinden faydalanabiliyor.

Tabi bu desteğin bazı şartları da bulunabilmektedir. Devlet katkılı konut hesabı gibi hizmetlerden faydalanabilmek için 7 Nisan 2015 itibariyle tamamı sizin adınıza kayıtlı bir eviniz veya ev tapusunun üzerinize kayıtlı olmaması gerekiyor.

Albaraka Türk Devlet Katkılı Konut Hesabı sağlayan bankalardan bir tanesidir.

Birikimlerinizin minimum 3 yıl banka bünyesinde bulunması ve düzenli yapacağınız ödemelerle birlikte %20’ye varan devlet katkısından faydalanabilirsiniz.

Bunun için bazı Albaraka Türk’e giderek sadece TL cinsinden açacağınız devlet katkılı konut hesabı ile minimum 3 yıl boyunca düzenli ödemeler gerçekleştirmelisiniz. 3 ile 5 yıl arasında değişen vade süreleri tanıyan konut hesabında ödemeleriniz uzadıkça devlet desteği de çoğalmaktadır.

Konut hesabı açılması için en az 250 TL’lik ödemeler gerçekleştirmelisiniz. Konut hesabının başka bir bankaya taşınmasıysa söz konusu değildir. Yasal zorunluluk kapsamında karın brüt kazancına %10 gelir vergisi uygulanması gibi bir durum da söz konusudur. Konut hesabı açtıran kişiler bir defaya mahsus olarak üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar yine 30 bin TL ile sınırlandırılmıştır.

1 aylık minimum ödemeler 250 TL, maksimum ödemeler 2.500 TL’dir. Üç aylık ödemeler gerçekleştirmek isteyenler için bu tutarlar 3 katı kadardır. Birikimleriniz için verilen devlet desteği %15 ile %20 arasında değişmektedir.

36 ayın altındaki birikimler için devlet katkılı konut hesabı kapsamında verilecek finansal yardımdan faydalanamazsınız. 36 ve 47 aylık düzenli ödemeleriniz için 13 bin TL (birikim tutarı x %15), 48 ve 59 aylık düzenli ödemeleriniz için 14 bin TL (birikim tutarı x %18), 60 ay ve üzeri aylık düzenli ödemeleriniz için 15 bin TL (birikim tutarı x %20) tutarlarında devlet desteği sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.