Apartman Aidatları Artıyor

0

Yeni sistemle beraber kıdemde kapıcılar için de yeni düzenlemeler geliyor. Kıdem tazminatlarında fona devredilme düzenlemelerinin gelmesiyle  birlikte kapıcıların da kıdem tazminatları hey ay hesaplarına yatacak.

Yeni sistemin gündemde yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Tüm çalışanların da yine kıdem tazminatlarının fona devredilmesi söz konusuydu. Kıdem tazminatlarının fona devredilmesi ve kapıcıların kıdem tazminatlarının hesaplarına yatması üzerine apartman aidatları da artıyor. Ayriyeten kıdem tazminatıyla ilgili yeni çalışmaların çalışma hayatına etkilileri de sıklıkla tartışılan konular arasında yer almaktadır.

Kapıcıların kıdem tazminatları ile ilgili mevcut sisteme toplu ödemelerin yapılması konusunun ana tartışma noktası bu ödemelerin nasıl yapılacağı konusudur.

Her ay hesaplarına kıdem tazminatları yatan kapıcıların bu durumu ise apartmanların gelir – gider dengesinde de yeni düzenlemeler getirecek. Yapılan düzenlemelerle birlikte apartman kasasından da her ay kıdem tazminatı için ayrı bir ödeme yapılması gerektiği düşünülmektedir. Bu duruma hazırlıklı olan apartmanlar ayırdıkları kaynaklarla, bu gelişmelerden pek fazla etkilenmese de diğer apartman sakinleri için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil.

Yapılan çalışmalarla birlikte çalışanın en son aldığı brüt ücret üzerinden hesaplamalar göz önünde bulundurulduğunda kapıcıların brüt 1.647 TL olan ücretler apartman sakinlerinin karşısına çıkmaktadır.

Apartman sakinlerinin yeni düzenlemelere ayak uydurabilmek içinse yeni ödeme düzenleri ve bunun için belirli ücret planları da oluşturması gerekmektedir. Kapıcılar için yıllık kıdem tazminatına ilişkin tutarın sistemdeki fona aktarılması içinse her ay 137, 25 TL’lik bir kaynak ayrılması gerekmektedir.

14 daireli bir apartman göz önünde bulundurulursa, bir apartman için aidatların 10 lira yükselmesi demektir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın