Ana SayfaKariyerBanka Mülakat Soruları: Geleneksel ve Akıl Almaz Sorular

Banka Mülakat Soruları: Geleneksel ve Akıl Almaz Sorular

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İş Görüşmesi Soruları

Aşağıdaki sorular günümüzde birçok İK görüşmesinde TOP5 olarak soruluyor. Peki işe alım görüşmelerinde sorulan iş görüşmesi hazırlık sürecinde önceden bilgi sahibi olmanız gereken işe alım görüşmeleri soruları neler?

Bize Kendinizden Bahseder misiniz?

Buradaki gizli soru: Başvurduğunuz işle ilgili eğitiminiz, iş geçmişiniz ve profesyonel yetenekleriniz ne kadar uyuşuyor.

En mantıklı cevap: İK’cıların sevmedikleri cevapları vermeyin. “19..da şurada doğdum gibi bir cümle ile başlamayın”

Rahat ve net olun sizden öncelikle eğitim geçmişinizle ilgili bilgilerin teyidi isteniyor ve daha sonra iş geçmişinizle ilgili deneyimlerinize geçmeniz bekleniyor. Geçmişiniz anlatırken klişe cümleler kullanmamaya dikkat etmeniz gerekiyor şöyle iyiyim böyle iyiyim demek yerine geçmiş deneyimlerinizdeki başarılarınızı ve yaptıklarınızı somut bir şekilde anlatın. Muhakkak başvurduğunuz pozisyonla örtüşen deneyimlerinizi ön plana çıkarmaya gayret gösterin.

Kendinizi Önümüzdeki Beş Yılda Nerede Görüyorsunuz?

Buradaki gizli soru: Pozisyon ve şirketle ilgili kariyer hedefinizde ilerleme isteğiniz nasıl ve ne derecede.

En mantıklı cevap: -Bilmem, -Hiçbir fikrim yok gibi cevaplar burada kesinlikle söylenmemesi gerekenler.

Özel hayatınızla da ilgili cevap vermeyin, evlenmek istiyorum, eşim yakında çalışıyor vb.. gibi

Görüşme yaptığınız kişiye bu konuyu daha önce düşündüğünüzü hissettirin tabi cevap verebilmek için önceden fikrimizi veya cevabımızı düşünmüş olmamız gerekiyor. Bu soruyu cevaplarken size pozisyonun ne katacağını ve kariyer hedefinize ilerlerken nasıl bir deneyim sağlayacağından bahsedin. Ses tonunuzu ve duruşunuzu da mutlak özenle ayarlayın çünkü burada İK’cılar bu soruyu cevaplarken sizin şirkette ne kadar zaman çalışabileceğinizi de ölçüyorlar.

Zayıf Yanlarınız Neler, Biraz Bahseder misiniz?

Buradaki gizli soru: Kendi özelliklerinin farkında mısın? Zayıf yanların iş ve sosyal hayatında farkedip bunları iyileştirmek için zaman ve çaba harcıyor musun?

En mantıklı cevap: Bu tehlikeli sorularda İK’cılar bile farklı görüş bildiriyorlar. Hiç zayıf yanınızın olmadığını söylerseniz sizi megolaman olarak nitelendirebilirler böyle bir cevabı hiç düşünmeyin bile. Hayatınızdan alıntı yaparak bir zayıf yanınızdan ve çaba göstererek zayıf yanınızı nasıl iyileştirdiğinizden veya öğrendiğinizden bahsedebilirsiniz.

Örneğin; Bir gruba/ekibe hitap ederken kötüydünüz ve bunun farkında olduğunuz için bir kursa yazılıp topluluk önünde hitap becerinizi güçlendirdiniz gibi.  Eskiden mükemmelliyetçilik veya uzun sure çalışma azmi cevabı hoş karşılanabilirken artık İK görüşmelerinde bu cevaplar geçerli olmuyor.

Sizi En Çok Ne Motive Ediyor?

Buradaki gizli soru: Kendi zaman planını kendin yapabiliyor musun veya yöneticinin başında seni tetiklemesi mi gerekiyor? Çalışma ortamında senin motivasyonunu ne düşürür?

En mantıklı cevap: Bu soruda tuzak sorusu sayılabilir. Bir çalışanın yöneticisi tarafından tetiklenmesi demek aslında çalışanın içsel motivasyonunu yöneticisine dayandırması demek yani kendi kendini motive edememesi.  İdeal bir çalışan olarak hedeflerinizin net olduğunda, yönetici ve çalışma arkadaşlarınızla açık iletişim kurabildiğinizde ve başarılarınızdan motive olduğunuzu söyleyin. Bunlarla ilgili geçmişte yaşadığınız deneyimlerinizden bahsedin. Asla daha fazla kazansam ve yüksek bir pozisyonda olacaksam daha iyi motive olurum gibi bir cevap vermeyin.

Neden Bu Pozisyon/Şirkette Çalışmak İstiyorsunuz?

Buradaki gizli soru: Bu iş için uygun musun, bu şirkette devam etmeye niyetin var mı yoksa işsiz kalmamak için geçici olarak mı bu pozisyona başvurdun?

En mantıklı cevap: Bu soruyu cevaplamadan önce başvuru yaptığınız pozisyonun görev tanımını ve şirketin faaliyetlerini ayrıntılı bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Bu soruya cevap olarak hemen kendi isteklerinizi söylemeyin yani; Bu pozisyon benim için şöyle uygun böyle uygun demeyin. Pozisyonun amaçları ile kendi hedeflerinizi ilişkilendirin. Sağlayacağınız katkıları vurgulayın. Sizi seçmeleri durumunda neler katacağınızı iyi bir şekilde ifade edin.

Bu sorulara göz gezdirdikten sonra iş başvurusu için artık eliniz daha güçlü olacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,245TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.