Ana SayfaEkonomiAltında En Zengin İl Ardahan Seçildi

Altında En Zengin İl Ardahan Seçildi
A

-

Türkiye’de altın yönünden en zengin il seçildi. En zengin ilin Ardahan  olduğu belirtildi. Ardahan’da bankalarda kişi başına düşen altın mevduatının 362,1 lira olduğu tespit edildi. Bu oran ile birlikte Ardahan Türkiye’nin altın zengini unvanını aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ortak biçimde hazırlanan verilerle ortaya çıkarılan sonuçlara göre nüfusu 99 bin 265 kişiden oluşan Ardahan’da bankada 35 milyon 947 bin liralık altın mevduatı olduğu belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ortak biçimde hazırlanan raporla birlikte Türkiye’nin altın mevduatı yönünden en zengin ili 365,1 liralık mevduatla Ardahan seçildi. Ardahan’da kişi başına düşen altın mevduatının yaklaşık olarak 3 gram olduğu da açıklandı.

Açıklanan raporda Türkiye’de kişi başına düşen altın mevduatı hesaplamasında ikinci sırada Kırşehir yer alıyor. Kırşehir’de bankalarda 67 milyon 763 bin liralık altın mevduatı bulduğu tespit edildi ve şehirde kişi başına düşen altın mevduatı miktarının 300, 4 lira olduğu belirtildi. Kırşehir’de kişi başına düşen altın mevduat yaklaşık olarak 2,5 gram altın değerinde.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan verilerde sıralamada üçüncü sırada ise Yozgat’ın bulunduğu belirtildi. Yozgat’taki bankalarda toplam altın mevduat sayısının 103 milyon 510 bin lira olduğu bildirildi. Yozgat’ta kişi başına düşen altın mevduatı geliri yaklaşık olara 246,8 lira değerinde. Gram cinsinden ise yaklaşık olarak 2 gram altın olduğu belirtildi. 

En Az Altın Mevduatı Şanlıurfa’da

Açıklanan rapor ile birlikte Türkiye’de kişi başına düşen altın mevduatı miktarının en az olduğu şehrin ise Şanlıurfa olduğu belirtildi. Şanlıurfa’da kişi başına düşen altın mevduatı miktarı 26,5 lira değerinde.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol