Ziraat Bankası’ndan Çiftçiye Tam Destek

0

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, çiftçi ve üreticilerin için hali hazırdaki kredi borçlarının 5 yıl vade süresi ile yapılandırarak ödeme imkanına sahip olabileceklerini söyledi. Mehmet Akın Doğan, özellikle afetlerde zarar gören çiftçiler ile, pazarlardaki alımların azalmasından, hastalıklardan, verim oranının düşmesinden, fiyatlardaki azalışlardan kaynaklı finansal sıkıntı çeken üreticilere Ziraat Bankası tarafından 5 yıl vade ile borçlarını yapılandırma imkanı getirildiğini söyledi. 

Akın Doğan Bakanlar Kurulu’nun daha önce aldığı kararı tekrardan hatırlattı. 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında bazı sebepler neticesinde en az yüzde 30 oranında zarar görmüş üreticilerin Ziraat Bankası aracılığı ile düşük faizli kredi borçlarını 5 yıla kadar yapılandırabilecekler. Üreticilerin bu yapılandırmadan yararlanmaları için bu tarihler arasında, doğal afet nedeni ile zarar etmiş olmaları ve bunun il veya ilçeler tarafından kurulan hasar tespit komisyonları tarafından onaylanmış olmaları gerekiyor. 

Üreticiye 2 yol sunuldu 

Yapılandırma imkanını hak eden üreticilerin tercih edebileceği iki yol var. İsterlerse kredi borcunu 1 yıl süre ile erteleyip belirlenen faiz oranı ile 5 yıla kadar varan vade seçenekleri ile ödeyebilir. Yada erteleme yapmadan düşük faiz oranı ile yine 5 yıl kadar varan vade seçenekleri ile hemen ödemeye başlayabilir.  

Maddi durumu iyi olmayan üreticiye de tam destek 

Mehmet Akın Doğan: ” Yapılandırma ile şu anki kredi borçlarının taksitlendirerek ödeyen üreticilerimize bir güzel haberimiz daha var. Düşük faiz oranları ile yeniden kredi çekme imkanı da yapılandırma imkanı hak eden üreticiye veriliyor. Tarımsal faaliyetlerinde harcaması için düşük faiz oranlarından ödeyebileceği kadar kredi çekebilir. 

Bu kredi imkanında faiz oranları çok makul seviyede. Yalnız krediyi alabilmek için belli koşullar mevcut. Öncelikle dediğimiz gibi belirtilen tarihler arasında yüzde 30 oranında doğal afetler sebebi ile zarar etmesi gerekiyor üreticinin. Bu zarar için çektiği krediyi de yapılandırma yoluna giderek ödemeye başlaması gerekli. Ayrıca bu düşük faizli kredi içinde maddi durumunun çok iyi olmaması gerekiyor. Alacağı krediyi de tarımsal faaliyetlerde harcaması şart tabii. Bu şartları sağlayan üreticilerimiz Ziraat Bankası’na başvuru yaparak kredilerini çekebilirler ve böylelikle üretim güçlerini artırarak gelirlerini daha iyi seviyelere çıkarabilirler.  ” dedi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın