Ana SayfaEkonomiEkonomide Gözler TCMB Toplantısında

Ekonomide Gözler TCMB Toplantısında
E

-

TCBM Faizi Düşürecek Mi?

Salı günü Dolar/TL kuru rekor kırdı. Başkanlık sistemi tartışmaları, jeopolitik riskler, FED ’in faiz artırması beklentileri vb. sebeplerden dolayı Salı günü Dolar 3,1140 gördü ve rekor tazeledi. Çarşamba günü ise 3,07 kadar gerileyen Dolar/TL paritesi hareketli günler yaşıyor. Dolar kurundaki dalgalanmaların arttığı bu son günlerde gözler MB’ın yarınki alacağı karara çevrildi. MB’ın Dolar kurundaki hareketliliğe rağmen faiz indirimi yapıp yapmayacağa ekonomistler tarafından merak konusu oldu.

Şuan faiz koridoru alt bandı %7,25 ve Türkiye Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantıda 25 baz puanlık bir indirim yaparak faiz koridoru alt bandını %7’ye çekmesi tahmin ediliyordu. Fakat son günlerde Dolar kurunda yaşanan sert dalgalanmalar ve Türk Lirası’ndaki zayıflamalar nedeniyle Merkez Bankası’sın bu hafta gerçekleşecek olan toplantıda faiz indirimi yapmayabilir.

Ekonomistler Perşembe günü gerçekleşecek olan Merkez Bankası toplantısında MB’ın üzerinde bir baskı olmazsa TL’nin değer kaybettiği bugünlerde faiz indirimini öteleyebileceğini düşünüyorlar. Aynı zamanda faiz indiriminin kura bir etkisi olmayacağını savunan ekonomistler de var. Fikirlerine dayanak olarak faiz indirimi yapıldığı halde kurda düşüş yaşan günleri gösteriyorlar. Bu görüşlerin dışında Merkez Bankası ne olursa olsun faiz indirimi yapar diyen ekonomist sayısının da fazla olduğu anketlerde görülüyor.

Özetlemek gerekirse MB’ın Perşembe günü yapacağı toplantı ekonomiyi, ekonomistleri ve ekonomideki oyun kurucuları yakından ilgilendiriyor. Genel olarak çoğu ekonomist MB’ın bu hafta faiz indirimi yapmayacağını ve eğer yaparsa Dolar/TL kurunun 3,10 direnç noktasını zorlayacağını TL’nin değer kaybetmesine sebep olacağını düşünüyor.  Bunun yanında tersini düşünen ekonomistlerin olduğunu da söylememiz gerekir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol