Suudi Arabistan Rekor Borçlanma Gerçekleştirdi

Google Haberlere Abone Ol:

Son iki yıldır brent ham petrol fiyatının sürekli düşmesi dünyanın 1 numaralı petrol üreticisi konumunda olan Suudi Arabistan’a sıkıntılı günler yaşatıyor. Petrol fiyatlarının gerçekleştirdiği sürekli yatay seyir nedeniyle ülke ekonomisi sarsılmış durumda.

Bütçe gelirlerinin çok büyük bir kısmını petrolden elde eden Suudi Arabistan; dünyada petrol fiyatlarının geri çekilmesi ile düştüğü darboğazdan borçlanmaya giderek çıkmaya çalışıyor. Piyasaların Suudi Arabistan’ın geleceğine yönelik güveni ise tam.

17,5 Milyar Dolarlık Tahvil Satıldı

Suudi Arabistan yönetimi petrolden kaynaklanan gelir azalışı nedeniyle bütçede oluşan açıkları kapatmak adına tahvil satma kararı aldı. Uluslararası piyasalarda 17.5 milyar dolarlık devlet tahvili satışı gerçekleştiren Suudi Arabistan’ın tahvillerin yoğun ilgi gösterildi. Tahviller piyasaya sürülür sürülmez tamamı satılarak tükendi.

Piyasa aktörleri; petrol devinin tarihi borçlanmasına, arzın tam dört katı talep gösterdiler. Uzmanlar dev borçlanmaya gelen büyük talebin, küresel düzeyde faizlerin çok düşük seyretmesinden kaynaklandığını vurgu yaptılar.

Petrol Yükselecek, Arabistan’a Olan Güven Tam

2016 yılını varil başına ortalama 40 dolar seviyesinde geçen brent ham petrolün kısa vadeden başlayarak hızla tırmanışa geçmesi beklenmektedir. Bir çok piyasa araştırma şirketinin tahminleri 2017 yılında brent ham petrol fiyatlarının 50-60 dolar bandında olacağı yönünde. Gerek Ortadoğu’daki karışıklıklar, gerekse global çapta her geçen gün artan enerji ihtiyacı; petrolün daha fazla yatay seyretmesine imkan tanımayacak.

Dünyanın 1 numaralı petrol üreticisi konumunda olan Suudi Arabistan bundan en çok yararlanacak ülke konumunda. Devlet tahvillerine gelen yoğun talepte bu durumunda etkisi çok fazla. Zira Suudi Arabistan’ın geleceğine yönelik güven tam. Yani piyasalar Suudi Arabistan’ın geleceğini fiyatlamış durumda.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...