Ana SayfaEkonomiTürkiye’nin Kredi Kartı Borcu Arttı

Türkiye’nin Kredi Kartı Borcu Arttı
T

-

Kişi Başına Düşen Kredi Kartı Borcu 2015 Yılına Göre Arttı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko kredi kartı borcu ve kredi kartı kullanımıyla ilgili açıklamalar yaptı. BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun açıklamalarına göre 2016 Eylül ayı verilerinde Türkiye’nin Eylül ayında 35,6 milyar TL bireysel kredi kartı harcaması yaptığı görülüyor. Türkiye’de bireysel kredi sahibi 22 milyon insan olduğu göz önüne alınırsa eylül ayında bireysel kredi kartıyla yapılan harcamaların kişi başına düşen miktar bin 616 TL oluyor.

BKM Genel Müdürü Canko’nun açıklamalarına göre 2016 Eylül ayında kişi başına düşen bireysel kredi kartı borcu geçmiş harcamaların taksit tutarlarıyla birlikte 3 bin 727 Türk Lirası olduğu görülüyor. 2015 yılı Eylül ayında kişi başına düşen bireysel kredi kartı borcu 3 bin 677 TL olduğunu göz önüne alarak 2016 yılında kredi kartı borcunun arttığını söyleyebiliriz. BKM Genel Müdürü Canko Türkiye’deki kredi kartı bakiyesinin 82 milyon TL olduğunu söylüyor ve 2016 yılında kredi kartı sahiplerinin 2015 yılına göre kredi kartı harcamalarının artmadığının 2016 yılında sisteme yeni insanların girdiğini ekliyor.

BKM Genel Müdürü Soner Canko kredi kartı borcunun yanında kredi kartı kullanımıyla ilgili verileri de açıkladı. Canko’nun açıkladığı verilere göre Türkiye’de 22 milyon kişi kredi kartı kullanırken 54,4 milyon da bireysel kredi kartı olduğu görülüyor. Bu bireyse kartların 4,9 milyonu sanal kart olduğunu söyleyen Canko Türkiye de kredi kartı sahiplerinin ortalama iki kredi kartı olduğunu da söylüyor.

Açıklanan verilerde Türkiye’de yetişkin nüfusun yüzde 40’nın kredi kartı kullandığı da gözlemlenirken bu verilere göre Türkiye’deki her 5 yetişkinden 2’sinin kredi kartı kullandığını söyleyebiliriz. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol