Fırtına Geldi Balık Fiyatları Patladı

0

Balık fiyatları artış gösteriyor. Şiddetli rüzgar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle balık avlanamıyor. Tezgahlara az gelen balığın fiyatı ise uçuşta.

Havaların soğuması ile birlikte balık sofraları süslemeye başladı. Kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan balık sağlık açısından da çok faydalı. Uzmanlar sağlıklı yaşam için en az haftada 2 kez balık yenmesini tavsiye ediyor. Sezon başında balığın çok çıkmasından dolayı balık fiyatları uygundu.

Özellikle bu yıl insanlar palamuta doydu. Geçtiğimiz 4 yıl pek avlanamayan palamut, bu 4 senenin acısını bu yıl çıkardı; bol bol tüketildi. Lakin bu sıralar şiddetli lodos nedeniyle balıkçılar avlanamadılar ve buna binaen balık fiyatları artış gösterdi. Kilosu 10 lira olan hamsi 15 liradan satılmaya başlandı. Palamutun tanesi 10 liradan, çupra ve levrek 25 liradan, somon ise 35 liradan alıcı buldu. Artan balık fiyatlarının düzelen hava koşullarıyla birlikte düşeceği belirtiliyor.

Lüfer Kırmızı Eti Geride Bıraktı!

Bu yıl cep yakan bir başka balık ise lüfer. Lüferin fiyatı kırmızı etten daha pahalı. Kasaplarda kırmızı etin kilosu 42 liradan satılıyor. Kıyma ise 40 liradan alıcı bulurken, işlenmiş kuzu eti ise 50 liradan satılıyor. Lüferin kilosu ise balıkçılarda 45-50 Türk lirası arasında değişiyor. Balıkçılar denizde lüferin bu yıl çok olduğunu fakat mevsimsel hava koşullarından dolayı avlanamadıklarını belirtiyorlar. Şu an vatandaşın lüfere olan ilgisinin az olduğunu belirten balıkçılar, fiyatların düşmesiyle lüfere olan ilginin artacağını ve bol satılacağını düşünüyorlar. Balıkçılar dar ve orta gelirli ailelerin lüfer almadıklarını, yüksek gelirli olanların ise zevkine göre kırmızı et ya da lüfer tercih ettiklerini belirtiyorlar.

1 eylülde başlayan balık sezonunun bu yıl bereketli geçtiğini belirten balıkçılar, şu an satışların durgunlaştığını fakat fiyatların düşmesiyle yeniden artacağını belirtiyorlar. Fiyatların düşmesinin de hava koşullarına bağlı olduğunu söyleyen balıkçılar, bu yıl yapılacak olan satışlardan umutlu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın