TOKİ’de Her Konutun 10 Alıcısı Var

0

Hayatını kira ödeyerek geçirmek istemeyen herkesin hayalinde bir ev sahibi olabilmek var. Özellikle ülkemiz ekonomik koşulları ve çalışan ücretleri göz önünde bulundurulduğunda ev sahibi olmak hayli güç bir durum.

Bu durumu dikkate alan TOKİ (Toplu Konut İdaresi) her sene sayısını artırarak konut yapımına devam etmektedir. Özel şirketlere oranla daha uygun maliyetler ile yapılan evler genellikle orta ve düşük gelir sahiplerine hitap etmektedir. Böyle olunca da yapılan her ev için TOKİ’ye yoğun talep gelmektedir.

TOKİ Konutlarına Vatandaştan Yoğun Talep Var

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan ülke genelinde yaptıkları her konut için yoğun talep geldiğini belirti. Başkan Turan; “Konut talebinde asla bir azalma yok. Aksine Türkiye’nin her yerinde yaptığımız konutun 5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. 500 konut yaptığımız ilde 5 bin talep geliyor. Konut sektörü ile ilgili diğer sevindirici haber ise konut satışlarının giderek artması. Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 düzeyinde bir artış var. Bu artış Türkiye ekonomisinin gücünü gösteren bir olaydır. Yakın dönemde özellikle körfez ülkelerinden gelen Arap sermayesi ve diğer yabancılar başta olmak üzere konut satışında da yoğun bir talep yaşanmaktadır” dedi.

Ülkemiz konut piyasasının bu kadar hareketli olması ekonominin de diri kalmasını sağlamaktadır. Konut piyasasındaki hareket sayesinde bankacılık sektörünün kredi hacmi de artmaktadır. Ayrıca ev tekstiline bağlı ürünler ve beyaz eşya piyasası da bu sayede büyüme trendine hız kesmeden devam edebilmektedir. Yani inşaat ve konut sektörü bir çok sektör için lokomotif görevi görmektedir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın