Ana SayfaEkonomiDünya Ekonomisinin Patronundan Ülkemize Övgü!

Dünya Ekonomisinin Patronundan Ülkemize Övgü!
D

-

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Cyril Muller Türkiye’nin ekonomisini değerlendirdi. Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen ülkeler arasında olduğunu belirten Muller, eksiklikleri de dile getirdi. “Eğitime erişebilme ve mezun verme oranınız çok iyi fakat gençlerin bu eğitimle iş hayatına atılabilmeleri de çok önemli.” dedi.

Türkiye ekonomisinin küresel çapta büyüme kaydettiği yadsınamaz bir gerçek. Türkiye dünya ekonomisinde, hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarıyla hızla büyümektedir. Birçok ülke tarafından ekonomik açıdan takdir gören Türkiye’yi Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Cyril Muller de övdü.

Gençler Aldığı Eğitime Göre İş Bulabilmeli

Cyril Muller 3 ana konuya değindi; eğitim, bölgesel ev iç karışıklık ve sanayiye dayalı üretim. Öncelikle Türkiye’nin ekonomi alanında performansının diğer ülkelere göre sağlam, ileriye dönük ve en hızlı büyüyen ekonomi olduğunu dile getiren Muller, eğitim konusundaki eksikliklerden bahsetti. Büyümenin istikrarlı bir biçimde devam edebilmesi için eğitim alanında çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. “Eğitime erişebilme ve mezun verme oranınız çok iyi fakat gençlerin bu eğitimle iş hayatına atılabilmeleri de çok önemli.” diyen Cyril Muller, eğitimde kaliteye önem verilmesi gerektiğini dile getirdi. Eğitim kalitesinin ekonomik büyümede ve modern ekonomiye geçişte gerekli olan öncüllerden biri olduğunu söyledi. Muller’in bahsettiği diğer bir faktör ise; bölgesel karışıklık. Türkiye’nin gerek içinde bulunduğu bölgede yaşanan sorunlar gerekse ülke içerisinde yaşanan sıkıntıların ekonomik ilerlemeye mani olduğunu söyleyen Muller, Türkiye’nin bu sorunların üstesinden geleceğini düşündüğünü belirtti.

Muller’in bahsettiği bir diğer konu ise tarım temelli ekonomi. Türkiye ekonomisinin tarım temelli ekonomiden sanayi temelli ekonomiye geçmesi gerektiğini belirten Cyril Muller, bu değişikliğin büyüyen ekonomimizin daha hızlı büyümesinde olanak sağlayacağını belirtti. Teknolojinin daha çok kullanıldığı, katma değeri daha yüksek ürünlerin üretilmesinin Türkiye ekonomisine faydası olacağını belirtti. Muller alt yapı konusundaki yatırımlarda Türkiye’nin çok iyi olduğunu, ayrıca genç nüfusun fazla olmasının ekonomimizi zirveye çıkaracak bir etken olduğunu sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol