Ana SayfaEkonomiPetrolün Arzı Tavan Yapacak, Fiyatları Taban!

Petrolün Arzı Tavan Yapacak, Fiyatları Taban!

-

IEA (Uluslararası Enerji Ajansı) 2016 Ekim ayına ilişkin raporunu yayımladı. Raporda piyasada arz fazlası olacağı, petrol fiyatlarının 2017 yılında da düşmeyebileceği belirtildi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2016 Ekim ayına ilişkin yayımladığı rapora göre petrol arzı artmaya devam ediyor.

OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü)’in petrol üretiminde rekor düzeylere çıktığı belirtilen raporda OPEC’in yanı sıra Rusya, Azerbaycan, Brezilya, Kanada gibi OPEC dışı ülkelerde de petrol üretiminin artış gösterdiği belirtilmiştir. Söz konusu artış 2016 Ekim ayında 800 bin varil petroldür. Bu artışla toplamda petrol arzı 98 milyon varile yükselmiştir. Petrol üretimindeki artış böyle devam ettiği sürece yani OPEC’in petrol üretimine kota koymadığı durumda 2017 yılında petrol arzında patlama yaşanacağı belirtilmiştir. Arzdaki bu artışın da zaten değerinin altı fiyatlara satılan petrolün fiyatlarının daha da düşebileceğini göstermektedir.

Petrolde Arz Fazlalığı Fiyatları Baskılıyor!

Uluslararası Enerji Ajansı 2016 yılı için öngördüğü talep tahminini değiştirmedi. Talep tahmini günlük 1,2 milyon varil petrol olarak stabil kaldı. Lakin 2017 yılı için talebin artacağı düşünülüyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler kasım ayı sonunda Viyana’da toplantı yapacak. Bu toplantının petrol üretiminin dengeye gelmesi konusunda önem arz ettiği belirtiliyor. Toplantıda petrolün günlük 33 milyon varil üretilmesi konusu görüşülecek. Lakin üretici ülkelerin petrol üretiminde bu seviyelere düşme ihtimalinin zayıf olduğu düşünülüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı raporunda petrol üretiminde denge sağlanamadığı taktirde 2017 yılında da 2016 gibi durdurulamaz bir petrol arzı ile karşılaşılacağını belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler