Hariri Ailesi Türk Telekom Uğruna Banka Sattı!

0

Hariri Ailesi’nin sahibi olduğu Saudi Oger şirketinin Suudi Arabistan’da yaşanan petrol kaynaklı ekonomik sıkıntılar nedeni ile, projelerin iptal edilmesi veya durdurulması neticesinde ekonomik darboğaza girdiği birkaç aydır ekonomi kulislerinde sıkça dillendirilmekte. Bu haberin ülkemizi ilgilendiren tarafı ise Türk Telekom.

Türk Telekom’un özelleştirilmesi kapsamında ihaleye katılarak kazanan ve söz konusu ihale bedelini ödemek için bankalardan kredi kullanan Hariri Ailesi; Suudi Arabistan’daki yatırımlarının tehlikeye girmesi ve ekonomik dönüşümünün sağlanamaması üzerine, Türk Telekom için bankalardan çektiği kredilerin taksitlerini de ödeyemez duruma gelmişti.

Türk Telekom’u Kurtarmak Pahasına Bankadaki Payından Vazgeçti!

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamada bankalara yapılması gereken ödemelerde herhangi bir sıkıntı olmadığı söylense de; Başbakan Binali Yıldırım tarafından dahi, bu konuda bir sıkıntı olduğu ve aşılması için çalışıldığı belirtilmişti. Bu noktada devreye giren Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’da talep gelmesi halinde Saudi Oger şirketine kredi verebileceklerini belirtmişti.

Saudi Oger şirketi ise yeni bir borçlanmaya gitmek yerine mal varlığı satışı yapmayı tercih etti. Şirket, Ürdün menşeli Arab Bank’taki yüzde 20 payını 1,1 milyar dolara satmak için Fawaz Al Hokair Group ile anlaştı.

Buradan gelecek para ile bankalara olan gecikmiş kredi taksiti borçlarını ödeyecek olan Saudi Oger, bu sayede Türk Telekom’daki ağırlıklı hisse payından da vazgeçmemiş olacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın